Reklama

Arcybiskup Gądecki o Golgota Picnic: wyjątkowo ordynarne przedsięwzięcie

fot. David Ruano / Malta Festival Poznań
fot. David Ruano / Malta Festival Poznań

Przeciwko wystawieniu na tegorocznym Festiwalu Malta spektaklu Golgota Picnic protestowali prawicowi działacze, miejscy radni, a dziś głos zabrał Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Tegoroczny Festiwal Malta rozpoczął się 9 czerwca, a jego kuratorem jest Rodrigo Garcia. I to właśnie jego spektakl budzi od początku ogromne kontrowersje. Protestujący twierdzą, że spektakl Golgota Picnic jest kpiną z męki Jezusa Chrystusa i godzi w uczucia osób wierzących. Od początku czerwca piszemy o protestach działaczy prawicowych, części miejskich radnych, ale do tej pory organizatorzy bronili się wolnością słowa - Szanujemy prawo widzów do odrzucenia obrazów, które mogą naruszać ich wrażliwość, zwracamy jednak uwagę, że dla innych widzów te same obrazy mogą być istotne. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy muszą się identyfikować z formą i przekazem spektaklu "Golgota Picnic", ale intencją festiwalu ani artysty nie jest naruszanie niczyich uczuć, ani obrażanie czyichkolwiek przekonań religijnych. Przedstawienie jest propozycją, w naszym przekonaniu wartą uwagi, namysłu i konfrontacji poznawczej. Każdy widz ma prawo zdecydować, czy chce je oglądać. Prezentacja spektaklu nie odbywa się w przestrzeni publicznej, nie zmuszamy nikogo do konfrontacji z czymś, co odrzuca, nie stosujemy wobec widzów mechanizmów opresji - wyjaśniali organizatorzy w oświadczeniu.

W poniedziałek głos w tej sprawie zabrał arcybiskup Stanisław Gądecki - Przedstawienie to w opinii wielu osób jest wyjątkowo ordynarnym przedsięwzięciem. Ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego - twierdzi Metropolita Poznański. Arcybiskup twierdzi, że wystawienie tego spektaklu narusza konstytucję, a organizatorzy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności na podstawie Kodeksu Karnego, który mówi, że "kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Na list arcybiskupa odpowiedział już dyrektor Festiwalu Malta - Spektakl "Golgota Picnic" jest w intencji reżysera, a także w interpretacji krytyków, metaforą męki współczesności, mówi o naszej samotności, przerażeniu śmiercią, o wyczerpaniu się możliwości nadania światu sensu. Głównym tematem przedstawienia jest więc kondycja europejskiego społeczeństwa pogrążonego w konsumpcjonizmie oraz duchowej pustce - wyjaśnia Michał Merczyński i dodaje - Pomimo wielokrotnych wyjaśnień ze strony Malta Festival Poznań, środowiska, które zainspirowały protesty, nie chcą wysłuchać merytorycznych argumentów i odbierają innym obywatelom prawo uczestnictwa w wydarzeniu artystycznym, na które zakupili bilety, a tym samym uznali je za warte uwagi. Dyrektor festiwalu twierdzi też, że próby odwołania spektaklu są próbą wprowadzenia cenzury prewencyjnej i prosi arcybiskupa - W związku z tym - biorąc pod uwagę autorytet Waszej Ekscelencji oraz wartości, na których opiera się mocny moralny fundament Kościoła Katolickiego - uprzejmie proszę o pomoc w tonowaniu emocji w tej sprawie wśród środowisk związanych z Kościołem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
58.20 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro