Reklama

Poznań: powstaje 10 hoteli dla pszczół

Według specjalistów ludzkość bez pszczół będzie mogła przetrwać... 10 lat. Ważne jest więc, by te pracowite owady mogły swobodnie mieszkać także w miastach. Mają im to ułatwić specjalne hotele. W Poznaniu powstanie ich 10.

Ponad 5000 osób wsparło akcję Greenpeace "Adoptuj Pszczołę", która była prowadzona we wrześniu ubiegłego roku. W jej ramach udało się zebrać fundusze na budowę stu hoteli dla pszczół. Pierwszy z nich w naszym mieście zostanie otwarty w poniedziałek w Parku Sołackim.

- Pszczoły robią dla nas niesamowitą pracę codziennie zapylając rośliny, z których my później korzystamy - mówi Urszula Siemion z fundacji Greenpeace. - Bez nich nasz świat byłby dużo gorszym miejscem dla nas do mieszkania. Można więc powiedzieć, że hotel można u nas wynająć za ciężką, codzienną pracę - dodaje.

Jak wyjaśnia Siemion, hotel, który w poniedziałek zostanie otwarty w Parku Sołackim jest miejscem dla pszczół samotnic. - To pszczoły, które nie tworzą rojów, nie produkują miodu, nie są agresywne. Bardzo często nie posiadają żądła, dlatego są bardzo bezpiecznymi mieszkańcami parków. One tutaj mieszkają, nie jest więc tak, że my je dopiero do parku zapraszamy. Jest im jednak niestety coraz trudniej - kończy.

W Poznaniu łącznie ma powstać 10 takich hoteli dla pszczół. Poza Parkiem Sołackim pojawią się jeszcze m.in. na Cytadeli, w Parku Wodziczki, na os. Tysiąclecia czy w Ogrodzie Botanicznym.

Greenpeace zachęca wszystkich mieszkańców, by samodzielnie przygotowali hotel dla pszczół. Tutaj znajdziesz poradnik jak taki hotel przygotować. Warto to zrobić, bo według specjalistów ludzkość bez wymierających obecnie pszczół może przetrwać około 10 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro