Zamkną elektrociepłownię Garbary. Pojawi się tutaj nowe osiedle?
Dalkia do końca przyszłego roku chce zamknąć elektrociepłownię Garbary. Nieruchomość ma zostać sprzedana. Na około 9-hektarowym terenie mogłoby powstać nowe osiedle mieszkaniowe.
W 2012 roku stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania zaprezentowało własną koncepcję zagospodarowania terenu elektrociepłowni Garbary. Wówczas z informacji stowarzyszenia wynikało, że holenderski inwestor Von Der Heyden Group chce kupić obiekt. Niektóre media podawały natomiast, że teren już został sprzedany.
- To nieprawda - wyjaśniał nam Piotr Gruszka z Dalkii Poznań. - Takie operacje nie odbywają się w miesiąc, przecież to nie sprzedaż mieszkania. Wręcz niewykonalne byłoby sprzedanie blisko 9-hektarowego terenu w tak krótkim czasie - dodał. Równocześnie Gruszka przyznał, że Dalkia nie wyklucza sprzedania terenu w bliżej nieokreślonej przyszłości.
W tym tygodniu okazało się, że plany związane ze sprzedażą terenu elektrociepłowni wcale nie są odległe. Dalkia chce pod koniec przyszłego roku zamknąć EC Garbary. W zamian spółka rozbuduje elektrociepłownię Karolin tak, by pokryć zapotrzebowanie na ciepło w mieście w około 70 procentach (obecnie to 60%). Tym samym teren zamkniętej elektrociepłowni Garbary na Ostrowie Tumskim zostanie wystawiony na sprzedaż. Mogłoby tu powstać nowe osiedle mieszkaniowe, a także przestrzenie m.in. do działań kulturalnych.
Ale nie tylko sprzedaż terenu ma w planach Dalkia. W najbliższych latach chce ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w mieście. Mają to umożliwić remont sieci ciepłowniczej, budowa około 80 km nowej sieci, a także wybudowanie trzech nowych źródeł energii (mają być uruchamiane tylko przy silnych mrozach).
Koncepcja przekształcenia terenu EC Garbary z 2012 roku
Jaką wizję przekształcenia terenu elektrociepłowni Garbary miało w 2012 roku stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania? Jej autorzy podkreślali, że potencjalny nabywca terenu będzie musiał zmierzyć się z kilkoma problemami - m.in. małą ilością dróg dojazdowych do obiektów oraz sporym zagrożeniem powodziowym. Kłopotem może być także mało stabilne podłoże.
IdP proponowało, by wybudować tu nowy most, w miejscu historycznej Wielkiej Śluzy, który zapewniłby połączenie komunikacyjne z terenem elektrociepłowni nawet, gdy poziom Warty jest wysoki. Miałyby tu również powstać ciąg pieszo-rowerowy, nadrzeczny bulwar. Koncepcja zakładała także odrestaurowanie Reduty, stworzenie punktu widokowego na 30-metrowym elewatorze głównego budynku, czy powstanie mariny.
Zobacz koncepcję zmian przygotowaną przez stowarzyszenie: