PEKA: dla kogo bilet metropolitalny?
Zarząd Transportu Miejskiego nie tylko wprowadza możliwość płacenia za bilety przez internet, ale też udostępnia formularz dla osób, które chcą skorzystać z tańszego biletu sieciowego - tzw. metropolitalnego. Przysługuje osobom, które spełniają dwa warunki.
W związku ze zbliżającym się terminem wprowadzenia systemu PEKA w mieście Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił opcję kupowania biletów przez internet (piszemy o tym TUTAJ). Nie jest to jednak jedyna nowość.
W czwartek na stronie internetowej peka.poznan.pl pojawił się formularz dla osób, które będą chciały skorzystać z możliwości kupienia tańszych sieciówek. Chodzi o tzw. bilet metropolitalny. Ten na 30 dni będzie kosztować 99 złotych (w stosunku do biletu "normalnego" na 30 dni jest o 16 złotych tańszy).
- Liczymy, że wielu pasażerów skorzysta z tej propozycji, mając satysfakcję, że płacąc podatki na rzecz Poznania lub gminy objętej porozumieniem transportowym i tu mieszkając, można liczyć na korzystny cenowo bilet w transporcie publicznym - mówi Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Aby móc kupić bilet metropolitalny trzeba spełnić dwa warunki - mieszkać na terenie Poznania, Lubonia, Puszczykowa lub jednej z następujących gmin: Czerwonak, Dopiewo, Komorniki, Kórnik, Mosina, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, a także rozliczać PIT w Poznaniu lub na terenie gminy objętej porozumieniem. Dzieci również mogą korzystać z opcji kupowania biletu metropolitalnego - jeśli warunki spełniają rodzice.
Z "biletu metropolitalnego z ulgą" mogą również skorzystać: osoby do 23. roku życia z Poznania i wymienionych gmin bez względu na to czy rodzice lub opiekunowie uzyskują dochód, osoby do 18. roku życia mieszkające w Poznaniu i wymienionych gminach nie posiadające rodziców i opiekunów prawnych, studenci uczelni mieszczących się w Poznaniu i wymienionych gminach, kombatanci i osoby represjonowane.
Bilet będzie można kupić po wypełnieniu stosownego formularza (zgodnego z prawdą). Formularz można znaleźć na stronie internetowej systemu PEKA, a także w Punktach Obsługi Klienta ZTM (tutaj też należy je dostarczać). - Uprawnienie jest ważne do 30 czerwca roku następnego przypadającego po roku, w którym je przyznano - zaznacza ZTM. ZTM podkreśla również, że jeśli nastąpi taka konieczność, oświadczenia złożone przez mieszkańców będą weryfikowane.
Co ważne, w przypadku weryfikacji oświadczenia przez ZTM - trzeba będzie okazać dokument potwierdzający fakt rozliczenia się za ostatni rok podatkowy w urzędzie wskazanym w oświadczeniu.
Najpopularniejsze komentarze