Reklama
Reklama

Ranking uczelni wyższych: UAM na podium, duży awans Politechniki

fot. Edyta Stec
fot. Edyta Stec

Podobnie jak w ubiegłym roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza znalazł się na podium rankingu uczelni akademickich przygotowanego przez Perspektywy i Rzeczpospolitą. Zajął trzecie miejsce, za Uniwersytetami Warszawskim i Jagiellońskim. Zobacz jak poradziły sobie inne poznańskie uczelnie.

Uniwersytet Adama Mickiewicza trzeci rok z rzędu zajął trzecie miejsce w rankingu uczelni akademickich przygotowanym przez Perspektywy i Rzeczpospolitą. Choć uczelnie znajdujące się w czołówce wciąż są takie same, tym razem numerem jeden został Uniwersytet Warszawski, a nie Jagielloński.

Ferie Zimowe pełne atrakcji! Tylko w HAVET Hotel nad samym morzem. Pakiet z nurkowaniem, bogatym programem warsztatów i animacji oraz zupą w porze lunchu. Kolekcjonuj wspomnienia!
REKLAMA


Co z pozostałymi poznańskimi uczelniami publicznymi? Na dziesiątym miejscu znajduje się obecnie Uniwersytet Medyczny (spadek o dwa oczka, przed rokiem było to miejsce ósme). Spory awans zanotowała Politechnika Poznańska - obecnie jest na 16. miejscu, a rok temu była na 22.

Powody do zadowolenia ma także Uniwersytet Ekonomiczny. Rok temu był na 21. miejscu zestawienia, dziś jest na 18. Uniwersytet Przyrodniczy znajduje się na 31. miejscu (w roku ubiegłym miejsce 33). Ponowny spadek zaliczyła Akademia Wychowania Fizycznego - jest na 77. miejscu, a w roku ubiegłym była na 72.

Rankingi cząstkowe są korzystne dla Poznania. UAM znajduje się na trzecim miejscu w zestawieniu uniwersytetów. Politechnika Poznańska awansowała na 5. miejsce wśród uczelni technicznych (rok temu była szósta). Uniwersytet Przyrodniczy pnie się w górę na podium rankingu uczelni rolniczych - obecnie jest na drugim miejscu (rok temu miejsce trzecie). Uniwersytet Medyczny im. Marcinkowskiego spadł na trzecie miejsce w kategorii uczelni medycznych (był drugi). Mocne drugie miejsce w kategorii uczelni ekonomicznych zajął Uniwersytet Ekonomiczny (rok temu miejsce 3.). Na drugim miejscu wśród Akademii Wychowania Fizycznego utrzymuje się poznański AWF (pozycja ex aequo z AWF z Krakowa i Warszawy).

Wśród rankingu kierunków studiów Poznań zajmuje wysokie miejsca np. biorąc pod uwagę kierunki humanistyczne na UAM. Warto tu studiować filologie, językoznawstwo czy języki obce. W przypadku kierunków IT Politechnika Poznańska znalazła się na czwartym miejscu w kraju. Nieco gorzej wypadła w przypadku kierunku Architektura i urbanistyka (studia na PP zajęły siódme miejsce w Polsce). Co jeszcze warto studiować w naszym mieście? Między innymi psychologię, politologię, prawo.

Jak informują twórcy rankingu - został on oparty na 33 szczegółowych kryteriach tworzących sześć grup kryteriów: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie. Jak poznańskie uczelnie poradziły sobie w tych sześciu grupach?

W przypadku efektywności naukowej najlepszy w Poznaniu okazał się Uniwersytet Medyczny, który zajął tu 10. pozycję. Prestiżem wśród kadry akademickiej może się pochwalić UAM (3. miejsce w kraju). Pod względem innowacyjności najlepsza jest Politechnika Poznańska (druga w Polsce). Najwięcej publikacji naukowych na swoim koncie ma Uniwersytet Medyczny (10. miejsce w kraju), UAM znalazł się dopiero na 30. pozycji i wyprzedził go Uniwersytet Przyrodniczy (19. miejsce). Pod względem potencjału naukowego w Poznaniu króluje UAM (5. miejsce w kraju), podobnie jak w umiędzynarodowieniu (również UAM i 5. miejsce w kraju). Największym prestiżem wśród pracodawców w Poznaniu cieszy się ukończenie Politechniki Poznańskiej (7. miejsce w kraju). Najlepsze warunki kształcenie w mieście oferuje natomiast Uniwersytet Medyczny (2. miejsce w Polsce).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
14.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro