Reklama
Reklama

Jak wyglądał Poznań w trakcie PeWuKi? Miał m.in. wesołe miasteczko

Wesołe miasteczko | fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL
Wesołe miasteczko | fot. Roman Stefan Ulatowski / CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne (CYRYL) prezentuje kolejną porcję zdjęć z dawnego Poznania. Tym razem dzięki nim możemy się przenieść do 1929 roku, w którym w Poznaniu odbywała się Powszechna Wystawa Krajowa - PeWuKa. W piątek minęło 85 lat od jej otwarcia. Jak wtedy wyglądał Poznania?

16 maja 1929 roku w Poznaniu rozpoczęła się największa polska wystawa - Powszechna Wystawa Krajowa. Dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości zaprezentowano tu dorobek naszego państwa. PeWuKa odbywała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Co ciekawe, właśnie ze względu na organizację gigantycznego przedsięwzięcia jakim była PeWuKa, targi poznańskie w tym roku nie odbyły się.

Od maja do września na 65 hektarach pojawiło się 4,5 miliona zwiedzających z całego świata. W 112 pawilonach (wybudowanych z okazji wystawy) prezentowano osiągnięcia gospodarcze, naukowe, polityczne i kulturalne. Zaprezentowało się tutaj blisko 1500 wystawców.

Dziś, 85 lat po Powszechnej Wystawie Krajowej, zdjęcia z tego okresu prezentuje Cyfrowe Repozytorium Lokalne (CYRYL). Autorem fotografii jest Roman Stefan Ulatowski - jeden z najwybitniejszych fotografów polskich 20-lecia międzywojennego. 16 maja PeWuKę otworzył prezydent Ignacy Mościcki, a było tu co oglądać.

- Z okazji wystawy ukończono wstrzymaną pięć lat wcześniej budowę dwóch monumentalnych gmachów Uniwersytetu Poznańskiego. W Collegium Chemicum umieszczono Wystawę Rządową, na której prezentowano ekspozycje dziewięciu resortów rządowych, a Collegium Anatomicum zamieniono na Pałac Sztuki. Wystawa w Pałacu była niewątpliwie jedną z wielkich atrakcji Powszechnej Wystawy Krajowej i należała do największych prezentacji sztuki na ziemiach polskich przed 1939 rokiem - wyjaśniają pracownicy CYRYL-a.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wesołe miasteczko, które nie odbiegało standardem od europejskich lunaparków. Były tu najdłuższa kolejka górska, zjeżdżalnia wodna, diabelskie koło, wioska murzyńska i różnego rodzaju karuzele. Dla wielu zwiedzających takie atrakcje były czymś zupełnie nowym. Co ciekawe, to właśnie tutaj odbywał się pierwszy polski peep-show o nazwie "Najpiękniejsze kobiety świata". Po zakończeniu wystawy teren wesołego miasteczka... "opanowali" bezdomni.

Zobacz jak wyglądał Poznań w trakcie Powszechnej Wystawy Krajowej. Więcej zdjęć prezentujących wnętrza Pałacu Sztuki i dzieła w nim umieszczone TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro