Rozpoczął się sezon na szparagi
Rozpoczął się krótki sezon na szparagi. Białe i coraz popularniejsze zielone podbiły poznańską kuchnię, a chwalą je naukowcy, którzy twierdzą, że szparagi to zdrowie.
Szparagi znaleźć można na wszystkich poznańskich rynkach - Teraz są jeszcze zimne noce, ale jak się ociepli to ceny jeszcze spadną - mówi pani Ewa, kupiec z Placu Wielkopolskiego. Szparagi trzeba jednak umieć przygotować - Dłużej gotujemy szparagi białe, które mają więcej takiego łyka. Zielone szparagi można jeść nawet na surowo, a jeśli gotujemy to zdecydowanie krócej - tłumaczy Ireneusz Ptak, szef kuchni Hotelu Rzymskiego.
Szefowie kuchni Hotelu Rzymskiego udowodniają, że szparagi można jeść nie tylko gotowane, ale również jako dodatek do pysznych sałatek - W karcie mamy dwadzieścia sześć propozycji dań ze szparagami. Od zakąsek, przez szparagi panierowane, cztery rodzaje zup, szparagi kiszone, marynowane, a kończąc na lodach szparagowych - dodaje Ptak.
Szparagi są polecane ze względu na właściwości antyrakowe, wspomagające sen, ale i potencję. Powinni je też jeść wszyscy dbający o linię - Są mało kaloryczne, a z drugiej strony zawierają dużo błonnika - tłumaczy prof. dr. hab Mikołaj Knaflewski z Uniwersytetu Przyrodniczego.
Wielkopolska jest polskim liderem w produkcji szparagów - Ta tradycja związana jest z sąsiadami z zachodu. Na wschodzie tej tradycji nie ma i brakuje tam plantacji szparagów - tłumaczy Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga. Na terenie województwa Wielkopolskiego i Lubuskiego produkuje się cztery tysiące ton szparagów w sezonie.