Wodniacy zlustrowali Stary Port na Warcie
O planach stworzenia tymczasowej przystani na Warcie pisaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Wodniacy, którzy pieniądze na budowę przystani zdobyli w konkursie Centrum Warte Poznania, nie próżnują i w ostatnią niedzielę wykonywali pomiary batygraficzne basenu portowego.
Powrót miasta nad rzekę i budowa przystani to kwestie, o których w Poznaniu mówi się od wielu lat. Niestety do tej pory niewiele udało się zrobić, a oczekiwanie na zmiany znudziło się poznańskim wodniakom. Przygotowali oni projekt tymczasowej mariny, a następnie zgłosili go do konkursu Centrum Warte Poznania. Pomysł spodobał się miejskim urzędnikom i radnym, dzięki czemu otrzymał 52 tysiące złotych dofinansowania. Jak już informowaliśmy marina ma powstać jeszcze w maju - Chcemy, aby przystań zaczęła działać w połowie maja. Ma funkcjonować przynajmniej cztery miesiące. Jeśli uda nam się zdobyć dodatkowe środki, być może będziemy mogli przedłużyć jej funkcjonowanie do października - wyjaśniał na naszych łamach Konrad Dąbrowski, komendant HOKTW w Poznaniu.
Wodniacy już przystąpili do pierwszych działań w Starym Porcie i w minioną niedzielę dokonali pomiarów batygraficznych portowego basenu - Pomiary w wejściu do portu dały wynik od około 150 do 170 centymetrów. W basenie portowym głębokość sięgała nawet 3 metrów, a w płytszych miejscach zanotowaliśmy około 250 centymetrów - relacjonuje Dąbrowski. Okazuje się, że to dobre wiadomości, bo nie będzie konieczne pogłębianie dna - Wyniki pomiarów batygraficznych wskazują, że dodatkowe prace nie są niezbędne dla tegorocznego funkcjonowania Przystani w Starym Porcie - mówi Dąbrowski, ale dodaje - Oczywiście w przyszłości warto pogłębić wejście do portu, które zasypane jest przez wody wezbrań powodziowych. Pozwoliłoby to wpływać tak dużym jednostkom jak niedawno goszczący w Poznaniu statek niemieckiego armatora Liberte. Typowe jednostki turystyczne mają jednak zanurzenie około 90 centymetrów, a większość łodzi przeznaczonych do pływania po takich rzekach jak Warta budowana jest z myślą o zanurzeniu od 30 do 50 centymetrów.
Najpopularniejsze komentarze