Rozpoczął się Festiwal Nauki i Sztuki
Uczyli się jak ratować ludzkie życie i zobaczyli jak wygląda plemnik pod mikroskopem. W Poznaniu rozpoczął się XVII Festiwal Nauki i Sztuki.
W tym roku festiwal odbywa się po raz siedemnasty, a na wszystkich publicznych uczelniach przygotowano blisko sześćset różnych wydarzeń. Na Uniwersytecie Medycznym zainscenizowano dziś pokaz ratownictwa medycznego - Na pewno otworzy oczy, na pewno pokaże, że nie warto panikować. Pokazujemy, że warto tego poszkodowanego dotknąć i nie powinniśmy się tego bać - tłumaczy Marek Dąbrowski z Uniwersytetu Medycznego. Tego typu pokazów przez kolejne dni imprezy będzie dużo więcej - Nauka na pewno ma ludzką twarz, bo nauka to ludzie - mówi Anna Młynarczyk, dyrektor festiwalu.
W imprezie uczestniczą wszystkie wyższe szkoły publiczne oraz Polska Akademia Nauk. Festiwal jest trzydniowym świętem akademickim, które pokazuje, że nauka może być prezentowana w przystępnej i ciekawej formie. Podczas tegorocznej edycji zaplanowano blisko 600 wydarzeń: wykładów, pokazów i prezentacji. Licealiści wzięli dziś udział w kursie szycia medycznego. Preparat był dość nietypowy - świńskie nóżki - Jesteśmy zaskoczeni generalnie, bo nie jest to łatwe. Kobietom jest w ogóle trudniej, bo wymaga to sporo siły - mówi Zuzanna, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego.
Z kolei w siedzibie Polskiej Akademii Nauk młodzież mogła zobaczyć jak wyglądają plemniki pod mikroskopem i dowiedzieć się o problemie bezpłodności - Chodzi nam o to, żeby ta młodzież nie traktowała tego jako tematu tabu. Tylko tak jak każdy temat z oświaty zdrowotnej, który dotyczy także ich - mówi prof. Maciej Kurpisz z PAN.
W zeszłym roku imprezę odwiedziło ponad 25 tysięcy osób. Impreza potrwa do czwartku, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.