Reklama
Reklama

Poznań: na dachu Muzeum Narodowego pojawi się tuba?

fot. www.claudiosilvestrin.com
fot. www.claudiosilvestrin.com

Muzeum Narodowe w Poznaniu wraca do pomysłu stworzenia kawiarni lub restauracji na dachu obiektu przy Al. Marcinkowskiego. Już w 2009 roku instytucja starała się o unijne dofinansowanie na inwestycję, ale nie udało się go otrzymać. Nowa perspektywa unijna daje jednak nowe możliwości.

Już w 2009 roku informowaliśmy o pomyśle realizacji projektu Claudio Silvestrina polegającym na budowie tuby na dachu poznańskiego Muzeum Narodowego przy Al. Marcinkowskiego. Instytucja już wtedy ubiegała się o dofinansowanie unijne inwestycji - z pieniędzy miała nie tylko powstać tuba z kawiarnią lub restauracją, ale też nowa przestrzeń wystawiennicza na poddaszu starego budynku muzealnego. Fundusze miały też pozwolić na odświeżenie elewacji obiektu.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Ostatecznie pieniędzy nie udało się otrzymać, a tym samym plany nie zostały zrealizowane. Teraz jednak jest szansa na powrót do projektu znanego architekta. - Rzeczywiście Muzeum Narodowe będzie się ubiegać o dofinansowanie unijne. W tej chwili trudno powiedzieć kiedy projekt będzie gotowy i zostanie złożony, ale chodzi o perspektywę unijną 2014 - 2020 - wyjaśnia Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego.

W ramach projektu instytucja chce uzyskać pieniądze na budowę tuby na dachu budynku. - Nie wiemy jeszcze dokładnie czy miałaby się tam mieścić restauracja czy kawiarnia. Ma to być miejsce, w którym można usiąść i coś zjeść - tłumaczy. Tuba "wyrastałaby" z ziemi przy budynku muzeum i kończyłaby się na jego dachu. - Wstępny projekt zakłada możliwość dostania się do pomieszczenia na dachu z klatki schodowej w starym budynku oraz windą z poziomu chodnika - dodaje.

Ale nie tylko tubę chce wybudować muzeum w ramach unijnego dofinansowania. - Podobnie jak w roku 2009 chcemy otrzymać środki na przeprowadzenie remontu elewacji budynku wraz z iluminacją oraz na zaaranżowanie poddasza starego obiektu na przestrzeń ekspozycyjną. Nowością będzie natomiast łącznik pomiędzy ostatnią kondygnacją Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz Zamkiem Przemysła. Ze względu na nierówności terenu łącznik będzie wchodził w strukturę wzgórza - przyznaje Sobocińska.

W tej chwili nie wiadomo ile pieniędzy miałyby pochłonąć wszystkie prace. - Na pewno warto mieć plany i marzenia. Jako muzealnicy chcielibyśmy głównie zająć się przygotowywaniem ekspozycji, a nie skomplikowanymi od strony technicznej inwestycjami. Ale na pewno będziemy bardzo szczęśliwi, jeżeli będziemy mogli dalej inwestować i chcemy to robić - zapewnia.

Na pytanie czy nie lepiej byłoby zorganizować nowy konkurs architektoniczny zamiast wykorzystywać projekt tuby sprzed kilku lat Sobocińska odpowiada, że muzeum ma prawo zwracać się z propozycją przygotowania projektu do światowej sławy twórców. - A Claudio Silvestrin jest wybitnej klasy architektem - kończy.

Jeśli muzeum uda się otrzymać środki na swoje plany, zostaną zrealizowane do 2020 roku.

Jak oceniasz powrót do pomysłu budowy futurystycznej tuby nad Muzeum Narodowym w Poznaniu?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro