Reklama

Poznań: na dachu Muzeum Narodowego pojawi się tuba?

fot. www.claudiosilvestrin.com
fot. www.claudiosilvestrin.com

Muzeum Narodowe w Poznaniu wraca do pomysłu stworzenia kawiarni lub restauracji na dachu obiektu przy Al. Marcinkowskiego. Już w 2009 roku instytucja starała się o unijne dofinansowanie na inwestycję, ale nie udało się go otrzymać. Nowa perspektywa unijna daje jednak nowe możliwości.

Już w 2009 roku informowaliśmy o pomyśle realizacji projektu Claudio Silvestrina polegającym na budowie tuby na dachu poznańskiego Muzeum Narodowego przy Al. Marcinkowskiego. Instytucja już wtedy ubiegała się o dofinansowanie unijne inwestycji - z pieniędzy miała nie tylko powstać tuba z kawiarnią lub restauracją, ale też nowa przestrzeń wystawiennicza na poddaszu starego budynku muzealnego. Fundusze miały też pozwolić na odświeżenie elewacji obiektu.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Ostatecznie pieniędzy nie udało się otrzymać, a tym samym plany nie zostały zrealizowane. Teraz jednak jest szansa na powrót do projektu znanego architekta. - Rzeczywiście Muzeum Narodowe będzie się ubiegać o dofinansowanie unijne. W tej chwili trudno powiedzieć kiedy projekt będzie gotowy i zostanie złożony, ale chodzi o perspektywę unijną 2014 - 2020 - wyjaśnia Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego.

W ramach projektu instytucja chce uzyskać pieniądze na budowę tuby na dachu budynku. - Nie wiemy jeszcze dokładnie czy miałaby się tam mieścić restauracja czy kawiarnia. Ma to być miejsce, w którym można usiąść i coś zjeść - tłumaczy. Tuba "wyrastałaby" z ziemi przy budynku muzeum i kończyłaby się na jego dachu. - Wstępny projekt zakłada możliwość dostania się do pomieszczenia na dachu z klatki schodowej w starym budynku oraz windą z poziomu chodnika - dodaje.

Ale nie tylko tubę chce wybudować muzeum w ramach unijnego dofinansowania. - Podobnie jak w roku 2009 chcemy otrzymać środki na przeprowadzenie remontu elewacji budynku wraz z iluminacją oraz na zaaranżowanie poddasza starego obiektu na przestrzeń ekspozycyjną. Nowością będzie natomiast łącznik pomiędzy ostatnią kondygnacją Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz Zamkiem Przemysła. Ze względu na nierówności terenu łącznik będzie wchodził w strukturę wzgórza - przyznaje Sobocińska.

W tej chwili nie wiadomo ile pieniędzy miałyby pochłonąć wszystkie prace. - Na pewno warto mieć plany i marzenia. Jako muzealnicy chcielibyśmy głównie zająć się przygotowywaniem ekspozycji, a nie skomplikowanymi od strony technicznej inwestycjami. Ale na pewno będziemy bardzo szczęśliwi, jeżeli będziemy mogli dalej inwestować i chcemy to robić - zapewnia.

Na pytanie czy nie lepiej byłoby zorganizować nowy konkurs architektoniczny zamiast wykorzystywać projekt tuby sprzed kilku lat Sobocińska odpowiada, że muzeum ma prawo zwracać się z propozycją przygotowania projektu do światowej sławy twórców. - A Claudio Silvestrin jest wybitnej klasy architektem - kończy.

Jeśli muzeum uda się otrzymać środki na swoje plany, zostaną zrealizowane do 2020 roku.

Jak oceniasz powrót do pomysłu budowy futurystycznej tuby nad Muzeum Narodowym w Poznaniu?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro