Reklama

Ostrów Tumski przyciąga mieczem

Jedną z najcenniejszych relikwii w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego jest legendarny oręż, którym święty Piotr miał bronić Chrystusa w Ogrójcu. Legendy związane z mieczem odkrywano w ramach cyklu "Ostrów Tumski w samo południe".

Miecz ma kilkadziesiąt centymetrów długości i waży kilka kilogramów. Według oficjalnej wersji święty Piotr miał bronić tym mieczem Jezusa w Ogrójcu. Relikwia ponad tysiąc lat temu trafiła do Poznania. Dziś jest jednym z najcenniejszych zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego i to nawet mimo tego, że nie ma pewności, czy jest autentyczny. Nie zdawaliśmy sobie przez długie lata sprawy, że my, jako Poznań mamy tak cenną rzecz i że powinniśmy się z tego cieszyć - mówi Aleksandra Pudelska, kustosz Muzeum Archidiecezjalnego.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Tajemnice związane z historia miecza w sobotę odkrywało kilkadziesiąt osób, które wzięły udział w cyklu "Ostrów Tumski w samo południe". Staramy się rozwiać tajemnice z troszeczkę jakby zapomnianymi tematami, które działy się na Ostrowie Tumskim - mówi Olga Tarczyńska-Polus, Centrum Turystyki Trakt.

Kolejna odsłona cyklu "Ostrów Tumski w samo południe" już w kwietniu - wtedy tematem będą początki państwa polskiego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro