Reklama

Pomoc lekarza w nocy i święta? Mieszkańcy Rataj chcą zmian

Na ratajskich osiedlach, na których mieszkają tysiące osób, działa tylko jeden punkt pomocy doraźnej. To miejsce, w którym można uzyskać pomoc medyczną nocą i w święta. Zdaniem mieszkańców jeden punkt to za mało. Co na to NFZ?

Gdzie uzyskać pomoc lekarza w nocy lub w święto? Na Ratajach jest to możliwe w jedynym punkcie pomocy doraźnej - mieści się w przychodni Medeo na osiedlu Rzeczypospolitej. Według mieszkańców jeden taki punkt to zdecydowanie za mało.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


- O problemie poinformowali nas sami mieszkańcy - mówi Rafał Chróst, szef stowarzyszenia Lepsze Rataje. - Ich zdaniem jeden punkt pomocy doraźnej na tak rozległym terenie nie wystarczy. Wystąpiliśmy więc do Narodowego Funduszu Zdrowia z pytaniem czy można coś w tej kwestii zrobić - dodaje.

Według Chrósta dobrym pomysłem było otwarcie drugiego takiego punktu, a jeśli byłoby to niemożliwe - przeniesienie już istniejącego do przychodni Salvita na osiedlu Lecha. - Dojazd do przychodni na os. Lecha jest łatwiejszy m.in. dla mieszkańców Szczepankowa, którzy również w razie kłopotów zdrowotnych muszą korzystać z tego punktu - tłumaczy. Obecnie mieszkańcy zamiast udawać się do punktu pomocy doraźnej, w którym obawiają się kolejek, wybierają się na oddziały ratunkowe do szpitali - na ul. Szwajcarską oraz 28 Czerwca 1956. - Szpitale są przez to dodatkowo obciążone - zaznacza.

Narodowy Fundusz Zdrowia odniósł się do pisma stowarzyszenia Lepsze Rataje. W oficjalnej odpowiedzi NFZ wyjaśnia, że przychodnia Medeo wygrała konkurs na świadczenie usług w ramach pomocy doraźnej, a istnienie dwóch niezależnych punktów na Ratajach jest niemożliwe. - W tym roku mamy tyle samo pieniędzy na zapewnienie pomocy doraźnej mieszkańcom ile w roku ubiegłym. Oznacza to, że nie możemy utworzyć dodatkowego punktu - mówi Małgorzata Lipko z wielkopolskiego oddziału NFZ. - Poza tym jeden punkt zapewnia liczbę personelu stosowną do wielkości populacji. Jest to obszar zabezpieczenia do 150 tysięcy osób - dodaje.

Jest jednak szansa na pewne zmiany. Przychodnia Medeo świadczy usługi w ramach punktu doraźnego do 31 marca. - W styczniu NFZ ogłosił nowy konkurs na świadczenie takich usług. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się w najbliższy piątek, 21 marca. Zgłosiło się dwóch oferentów, ale nie mogę powiedzieć jacy to oferenci - zaznacza Lipko.

Od 1 kwietnia pomoc doraźna będzie więc działać na Ratajach w ramach nowego kontraktu. - Jeśli oferent, który wygra w konkursie, będzie zainteresowany prowadzeniem w ramach jednego kontraktu dwóch punktów pomocy doraźnej na Ratajach, będzie taka możliwość - przyznaje. - Wszystko jednak zależy od oferenta - kończy.

Czy na Ratajach jest potrzebny kolejny punkt pomocy doraźnej?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
25.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro