Reklama

Niezwykła biżuteria na Ostrowie Tumskim do 15 marca

fot. archiwum
fot. archiwum

Tylko do 15 marca w rezerwacie archeologicznym Genius Loci, na Ostrowie Tumskim można oglądać nietypową wystawę biżuterii "Tysiąc lat w naszyjnikach".

Biżuterię zaprojektowała poznańska projektantka Anna Orska. Do jej produkcji wykorzystała dębowe drewno z czasów Mieszka I. Pochodzi ono z wałów odkrytych częściowo w rezerwacie. Dąb pochodzi z naszych konstrukcji, które tutaj odkrywaliśmy. Z konstrukcji, które zostały wybudowane po 971 roku, czyli jeszcze za czasów panowania Mieszka I. Odkrycie, które tutaj zostało dokonane zadziwiło archeologów. Zadaliśmy sobie pytanie, w jaki sposób dzisiaj zainteresować ludzi tymi konstrukcjami. Doszliśmy do wniosku, że jest to skarb, który dla na s jest bardzo cenny, świadczy również o początku naszej państwowości a najlepszą oprawą do skarbu jest biżuteria - tłumaczy Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Ten materiał to spore wyzwanie. W momencie, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam tę strukturę i to jak ono się zachowuje, jaki ma zapach, jaką barwę w całości dotarło do mnie, że ono jest tak piękne, że nie ma sensu zderzać go z przeszłością i przywoływać przedmiotów z dawnych lat - mówi dr Anna Orska, twórczyni dębowej biżuterii.

To ostatni moment, by zobaczyć tę unikatową biżuterię w naszym muzeum. Ale nie tylko. Dwanaście wyłonionych w drodze konkursu poznanianek będzie mogło naszyjniki założyć i otrzymać zdjęcie wykonane w takiej ozdobie - mówi kierownik Rezerwatu Agnieszka Stempin.

Taką atrakcję przygotowano w dniu 15 marca. Najpierw należy wziąć udział w konkursie. Wystarczy wymienić dwie dowolne miejscowości, z których pochodzą zabytkowe naszyjniki pokazywane na wystawach stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27) i wysłać zgłoszenie konkursowe na adres mailowy: [email protected]

Również 15 marca o godzinie 11:00 w Rezerwacie Genius Loci odbędzie się także spotkanie autorskie z Anną Orską.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
41.01 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro