Reklama
Reklama

Niezwykła biżuteria na Ostrowie Tumskim do 15 marca

fot. archiwum
fot. archiwum

Tylko do 15 marca w rezerwacie archeologicznym Genius Loci, na Ostrowie Tumskim można oglądać nietypową wystawę biżuterii "Tysiąc lat w naszyjnikach".

Biżuterię zaprojektowała poznańska projektantka Anna Orska. Do jej produkcji wykorzystała dębowe drewno z czasów Mieszka I. Pochodzi ono z wałów odkrytych częściowo w rezerwacie. Dąb pochodzi z naszych konstrukcji, które tutaj odkrywaliśmy. Z konstrukcji, które zostały wybudowane po 971 roku, czyli jeszcze za czasów panowania Mieszka I. Odkrycie, które tutaj zostało dokonane zadziwiło archeologów. Zadaliśmy sobie pytanie, w jaki sposób dzisiaj zainteresować ludzi tymi konstrukcjami. Doszliśmy do wniosku, że jest to skarb, który dla na s jest bardzo cenny, świadczy również o początku naszej państwowości a najlepszą oprawą do skarbu jest biżuteria - tłumaczy Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci.

Ten materiał to spore wyzwanie. W momencie, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam tę strukturę i to jak ono się zachowuje, jaki ma zapach, jaką barwę w całości dotarło do mnie, że ono jest tak piękne, że nie ma sensu zderzać go z przeszłością i przywoływać przedmiotów z dawnych lat - mówi dr Anna Orska, twórczyni dębowej biżuterii.

To ostatni moment, by zobaczyć tę unikatową biżuterię w naszym muzeum. Ale nie tylko. Dwanaście wyłonionych w drodze konkursu poznanianek będzie mogło naszyjniki założyć i otrzymać zdjęcie wykonane w takiej ozdobie - mówi kierownik Rezerwatu Agnieszka Stempin.

Taką atrakcję przygotowano w dniu 15 marca. Najpierw należy wziąć udział w konkursie. Wystarczy wymienić dwie dowolne miejscowości, z których pochodzą zabytkowe naszyjniki pokazywane na wystawach stałych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (ul. Wodna 27) i wysłać zgłoszenie konkursowe na adres mailowy: [email protected]

Również 15 marca o godzinie 11:00 w Rezerwacie Genius Loci odbędzie się także spotkanie autorskie z Anną Orską.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
12.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro