Reklama

Poznań po EURO 2012: "inwestycje realizowano szybko i byle jak"

Przystanek Bałtyk
Przystanek Bałtyk

Spółka Infrastruktura EURO Poznań 2012, która odpowiadała za wiele inwestycji przeprowadzanych w mieście na EURO 2012, jest obecnie w fazie likwidacji. I choć mieszkańcy w niespełna 2 lata po mistrzostwach wskazują na fuszerkę, w nowej miejskiej spółce zajmującej się inwestycjami znajdzie się miejsce m.in. dla prezesa IEP2012.

Do naszej redakcji w tym tygodniu dotarły zdjęcia od czytelnika przedstawiające stan przystanku "Bałtyk" na ulicy Grunwaldzkiej. Przystanek był remontowany mniej niż dwa lata temu, a jego obecny stan jest katastrofalny. - Nawierzchnia przy torowisku, a także płyty betonowe kompletnie się rozjechały, są częściowo pokruszone, a miejscami wystaje okładzina wygłuszająca szyny. Jestem przerażony tym co tam się stało zaledwie półtora roku po oddaniu miejsca do użytkowania - pisze czytelnik.

- Jeżeli chcemy zbyt wiele i zbyt szybko, odbywa się to kosztem jakości - tłumaczy dr Tomasz Wiatr z Politechniki Poznańskiej. Podobnego zdania jest radny SLD Tomasz Lewandowski. - Miasto niestety wiele inwestycji realizowało szybko i byle jak - mówi. - A z tą szybkością była też związana cena. Mieliśmy nóż na gardle - dodaje.

Problemy z inwestycjami szykowanymi na EURO można wymieniać długo. Niedociągnięcia na stadionie - od problemów z trawą po pęknięcia w konstrukcji. Przeciekająca konstrukcja tunelu trasy na Franowo. Kiepskiej jakości materiały, z których wykonano perony Poznania Głównego. - Płyty potrafią się klawiszować, są nierówne i tak dalej - zaznacza Arkadiusz Borkowski z Inwestycji dla Poznania. - Druciane siedziska poustawiane na peronach też znacząco się powykrzywiały - dodaje.

To spółka Infrastruktura EURO Poznań 2012 odpowiadała za wiele inwestycji w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy. Obecnie spółka jest w fazie likwidacji, ale jej prezes - Andrzej Nowakowski został wiceprezesem w nowej miejskiej spółce zajmującej się wszystkimi inwestycjami. Wraz z nim to samo stanowisko piastować będzie Kazimierz Skałecki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. - Mają doświadczenie w realizacji projektów miejskich i będą wspierani przez pana prezesa Cesara - zapewnia Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania. Prezesem nowej spółki został Krzysztof Cesar, były szef Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

To właśnie nowa spółka - Poznańskie Inwestycje Miejskie - będzie odpowiadać za ukończenie inwestycji, które obecnie są prowadzone w Poznaniu. Chodzi m.in. o przebudowę węzła Kaponiera.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro