Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
20 8
Reklama

Cadillac Piłsudskiego remontowany w Poznaniu

BS
czwartek, 6.03.2014 r.
godz. 21.30
BS | czwartek, 6.03.2014 r., godz. 21.30
Cadillac Piłsudskiego remontowany w Poznaniu

Samochód sprowadzony specjalnie dla Józefa Piłsudskiego, którym później jeździł Hermann Goering i król Rumunii Michał jest restaurowany w poznańskim warsztacie.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
20°C 1020 hPa
JUTRO
pogoda
20°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
15°C 1023 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Cadillac Fleetwood Special został sprowadzony w 1935 dla samego Józefa Piłsudzkiego - Obejrzał i z takim swoim sarkazmem stwierdził: ale żeście mi tu trumnę przyprowadzili. Natomiast czy był dalej przez niego eksploatowany? Tego nie wiemy - opowiada Paweł Sławiński z firmy Classical Cars.

Wiemy jednak, że to dla Marszałka sufit umieszczono na wysokości 190 centymetrów, a wewnątrz zamontowano specjalne interkomy, dzięki którym miał porozumiewać się z tylnego siedzenia z kierowcą. Mechanicy zdają sobie sprawę, że do ich warsztatu trafiło auto z historią. W czasie wojny samochodem jeździł Hermann Göring i król Rumunii Michał. Po wojnie samochód trafił w ręce Urzędu Bezpieczeństwa, a kiedy przestał służyć jako środek transportu, zaczął funkcjonować jako strzelnica. Ekipa chce zachować dwa ślady po kulach - No jest to kawał historii, jest to samochód, który ma duży bagaż doświadczeń - mówi Dariusz Kowalski, mechanik.

Już od dwóch tygodni trwa remont pojazdu. W tej chwili potrzeba dużo wyobraźni, żeby wyobrazić sobie, jak auto będzie wyglądać po zakończeniu prac - Swobodnie z tyłu siedziały dwie osoby, a dodatkowo w ścianie grodziowej znajdowała się opuszczana korbką szyba - opowiada Kowalski. Każdy taki detal ma być odtworzony z idealną precyzją. Choć czasu pozostało niewiele. W pełnej krasie Cadillac ma się zaprezentować już w listopadzie.

ZOBACZ VIDEO
arrow
Reklama