Reklama
Reklama

Stare ZOO: wejście wciąż płatne

Gdy w styczniu wprowadzono opłaty za wejście do Starego ZOO na Jeżycach, wielu mieszkańców i miejskich radnych nie kryło zdziwienia. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni zaczęli dyskutować na ten temat, ale chcą do sprawy wrócić w najbliższych tygodniach. Obecnie wciąż trzeba płacić za wstęp do ogrodu.

Od stycznia poznaniacy odwiedzający Stare ZOO na Jeżycach muszą płacić za wstęp na teren ogrodu. Decyzję taką podjął prezydent Poznania w grudniu ubiegłego roku, ale nie skonsultował jej z radnymi, przez co nie kryli oni zdziwienia i oburzenia.

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni chcieli nawet odebrać prezydentowi kompetencje umożliwiające podejmowanie decyzji na temat ustalania tego typu opłat, ale ostatecznie się z tego wycofali. Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta tłumaczył bowiem, że wprowadzenie biletów umożliwia korzystne rozliczenie podatku VAT.

Radni wciąż są jednak podzieleni w kwestii opłat za wstęp do ogrodu i chcą wyjaśnić sytuację. - Uważam, że nie powinno się płacić za wejście do Starego ZOO. Stare ZOO miało być parkiem dla mieszkańców Jeżyc i nie tylko. Tak obiecał prezydent, gdy radni uchwalali plan zagospodarowania dla ulicy Gajowej - wyjaśnia Lidia Dudziak, radna PiS. - Gdy teren przy Gajowej został sprzedany prezydent obiecał, że Stare ZOO zostanie jako park-ZOO. Obietnica była dotrzymana tylko przez chwilę, bo od 2009 roku rzeczywiście był to park - dodaje.

- Myślę, że zbulwersowanie nie wynika z wprowadzenia opłaty w wysokości złotówki, a z tego, że wprowadzono je znienacka, bez dyskusji w radzie - mówi Grzegorz Ganowicz, radny PO i przewodniczący Rady Miasta. - Jeśli pojawiły się problemy z rozliczaniem VAT-u, to powinna się odbyć rozmowa na ten temat - dodaje.

- Tu nie chodzi o złotówkę czy dwa złote tylko o to, że były pewne zobowiązania wobec mieszkańców. Nie zostały one dotrzymane. Jeśli chodzi o VAT to nie jesteśmy do końca przekonani, czy rzeczywiście jest tak jak prezentowano - zaznacza Dudziak.

Radni nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa w sprawie opłat za wejście do Starego ZOO. - My nie zakończyliśmy jeszcze dyskusji na ten temat. Uchwały dotyczące tej sprawy zostały ponownie skierowane do komisji po to, by bardziej szczegółowo o nich porozmawiać. Istotnym elementem dyskusji muszą być plany wobec Starego ZOO, czym to ZOO ma być - tłumaczy Ganowicz.

Do sprawy na pewno wrócimy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro