Zobacz przedmioty znalezione w przęśle dawnego Mostu Rocha!
O Cyfrowym Repozytorium Lokalnym CYRYL pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Do jego bazy cały czas trafiają nowe materiały, a od środy można oglądać przedmioty, które odnaleziono dwanaście lat temu w trakcie demontażu Mostu Rocha.
Strona cyfrowego repozytorium została uruchomiona w połowie ubiegłego roku, a baza udostępnionych materiałów rozrasta się z miesiąca na miesiąc - W ten sposób Poznań jako jedno z pierwszych, a może pierwsze miasto w Polsce otwiera wirtualne muzeum. Jeszcze w budowie, ale niektóre kolekcje już są dostępne. Prezentujemy materiały gromadzone w poznańskich bibliotekach, muzeach, teatrach, galeriach, centrach kultury, zbiory Międzynarodowych Targów Poznańskich i zbiory prywatne - wyjaśniała w lipcu Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, koordynator projektu.
Niezwykle ciekawa kolekcja materiałów trafiła do repozytorium w środę. Na stronie można obejrzeć część przedmiotów, które znaleziono w jednym z filarów dawnego Mostu Rocha - 4 grudnia 2002 roku o godzinie 14.30 w pierwszym od strony ul. Grobla filarze rozbieranego mostu św. Rocha znaleziono miedzianą skrzynkę zawierającą dokumenty i przedmioty wmurowane tu 8 września 1911 roku - czytamy na stronie repozytorium. Wśród ukrytych przedmiotów był między innymi akt erekcyjny, gazety z 1911 roku, fotografie przedstawiające dolinę Warty itp. Niestety znalezisko było uszkodzone przez wodę, która dostała się do skrzynki - Szybko oddano je w ręce specjalisty, który wykonał znakomitą pracę i ocalił je przed całkowitą degradacją - czytamy dalej.
Od środy część znalezionych dokumentów można obejrzeć na stronie repozytorium. Udostępniono między innymi Posener Neuesten Nachrichten z 7 września 1911 roku, widokówkę prezentującą dolinę Warty w okolicy dzisiejszego Mostu Rocha, a także wizytówkę kierownika budowy inż. Schlüsselburga. Wszystkie odkryte przedmioty zostaną pokazane w artykule, który zostanie opublikowany w pierwszej tegorocznej Kronice Miasta Poznania.