Reklama

Południową nitkę estakady skontroluje nadzór budowlany

fot. Bartosz Kaj
fot. Bartosz Kaj

"To ryzykowne" - tak o puszczeniu ruchu w dwóch kierunkach po południowej nitce Estakady Katowickiej mówi Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Na dziś zapowiedział kontrolę obiektu, który jego zdaniem jest w tylko trochę lepszym stanie niż zamknięta nitka północna.

Od rana kierowcy poruszający się ulicą Krzywoustego jeżdżą w dwóch kierunkach po południowej nitce Estakady Katowickiej. Zdaniem Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który we wtorek wydał decyzję o zamknięciu północnej nitki estakady, nitka południowa jest w lepszym stanie, ale tylko trochę lepszym.

- Przy jej stanie, też nie najlepszym, jest ogromnym ryzykiem (puszczenie tędy ruchu w dwóch kierunkach - przyp.red.). Decyzję podejmę 27 lutego, ale raczej w tym kierunku nie pójdziemy - wyjaśnia Jerzy Witczak, WINB. Na dziś inspektor zapowiedział kontrolę południowej nitki estakady.

Można podejrzewać, choć Zarząd Dróg Miejskich obecnie tego nie komentuje, że wkrótce po południowej nitce estakady ponownie będziemy jeździć tylko w kierunku Franowa. Samochody jadące do centrum miasta prawdopodobnie będą się poruszać po tymczasowej drodze ułożonej z płyt wzdłuż estakady.

Jakie są plany związane z przebudową obiektów? W czerwcu bieżącego roku rozpocznie się rozbiórka nitki północnej. Budowa nowej nitki w miejscu starej ma potrwać do grudnia 2015 roku. Wtedy kierowcy powinni wjechać na nową trasę. W 2016 roku skierowany na nową nitkę zostanie ruch aut w dwóch kierunkach. Równocześnie rozpoczną się prace związane z rozbiórką i odbudową południowej nitki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem - nitka powinna być ukończona przed 2018 rokiem.

Nie wiadomo jednak na ile te plany uda się zrealizować. W 2014 roku na inwestycje związane z przebudową estakady przeznaczono 20 milionów złotych. Finansowanie jest zaplanowane na lata 2014-2019. To łącznie około 270 milionów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
58.20 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro