Reklama
Reklama

NFZ sprawdza kolejki do lekarzy: "to kreatywna statystyka"

Narodowy Fundusz Zdrowia przygląda się kolejkom do lekarzy specjalistów. Chce je zmniejszyć wprowadzając rozróżnienie na osoby, które już się leczą i te, które wybierają się do lekarza pierwszy raz. Specjaliści do pomysłu podchodzą sceptycznie twierdząc, że to nie rozwiąże problemu.

Wizyta u lekarza specjalisty od lat wiąże się z czekaniem w kolejce. I nie chodzi tu tylko o kolejkę na korytarzu w przychodni, ale przede wszystkim o długie oczekiwanie na sam termin wizyty czy zabiegu. Do niektórych specjalistów na wizytę trzeba czekać miesiącami, a nawet latami.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygląda się kolejkom do lekarzy i chce, by pacjentów dzielono na dwie kategorie. Pierwsza z nich to osoby, które pierwszy raz udają się do lekarza, a druga - które już się leczą. Ci pierwsi mają trafiać na listę oczekujących, a pozostali - do specjalnego terminarza z wizytami.

- Robimy wszystko, aby usprawnić dostęp do lekarza specjalisty po raz pierwszy w związku z tym aby pacjent nie dostawał fałszywych informacji o tym, ile ma na wizytę czekać - deklaruje Małgorzata Lipko z biura prasowego NFZ. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość i wyliczenia NFZ się nie pokrywają. Według funduszu oczekiwanie na zabieg na Neurochirurgii szpitala im. Strusia trwa 72 dni. W rzeczywistości jest to ponad... 600 dni czekania, bo terminy są zajęte do końca 2016 roku. - To jest kreatywna statystyka, która ma służyć temu, żeby wykazać, że tak naprawdę kolejek nie ma - mówi dr Sławomir Smól, kierownik oddziału Neurochirurgii szpitala im. Strusia. - To ci niedobrzy lekarze nie chcą leczyć pacjentów - dodaje z ironią.

- To jest po raz kolejny urzędnicza zabawa w Boga i określanie kto i ile powinien czekać - mówi Michał Tomczak, radny i przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Miasta. NFZ w najbliższym czasie przeprowadzi kontrolę w pięćdziesięciu placówkach. Jeśli nowy system zapisów nie będzie w nich przestrzegany, na placówki mogą zostać nałożone kary finansowe.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
2.89 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro