Reklama
Reklama

Nowy szpital dziecięcy powstanie przy Kurlandzkiej

Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję na temat budowy Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu. Zdecydowano się na postawienie obiektu przy ulicy Kurlandzkiej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W pierwszym etapie przygotowana zostanie część pediatryczna obiektu.

Od lat w Poznaniu mówi się o budowie nowego szpitala dziecięcego. Do nowego obiektu miałyby się przenieść cztery placówki - w tym szpital im. Krysiewicza, który obecnie zmaga się z problemami. To m.in. kwestie lokalizacji związane z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych czy choćby dojazdem, a także małe powierzchnie w budynku.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Już na początku ubiegłego roku pisaliśmy, że samorząd województwa chce, aby nowy szpital powstał we współpracy z prywatnym inwestorem. Taka propozycja nie spodobała się jednak radnym opozycji zasiadającym w sejmiku województwa (SLD i PiS). Wskazywano, że partnerstwo publiczno-prywatne może się okazać dużo droższe niż w przypadku samodzielnej budowy przez samorząd.

Ostatecznie jednak zdecydowano, że budynek powstanie w partnerstwie publiczno-prywatnym. Oświadczenie w tej sprawie wydał Marek Woźniak, marszałek naszego województwa. - 4 lutego z udziałem przedstawicieli Zarządu Województwa Wielkopolskiego, radnych wojewódzkich oraz lekarzy odbyło się spotkanie, które zakończyło rozmowy dotyczące koncepcji budowy Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu. Zarząd Województwa Wielkopolskiego będzie realizował koncepcję budowy szpitala dziecięcego przy ul. Kurlandzkiej w formule partnerstwa publiczno - prywatnego. Wspólnie podjęto decyzję o realizacji w pierwszym etapie części pediatrycznej na 360 łóżek, a w późniejszym terminie części ginekologiczno - położniczej na 60 łóżek, z uwagi na możliwość użytkowania do czasu realizacji drugiego etapu oddziału Szpitala Świętej Rodziny przy ul. Jarochowskiego - czytamy w oświadczeniu.

- Strony porozumiały się tylko w kwestii dwuetapowej budowy szpitala. W innych kwestiach pozostały przy swoich stanowiskach. W tej sytuacji Zarząd Województwa Wielkopolskiego będzie realizować wcześniej przyjętą koncepcję partnerstwa publiczno-prywatnego. Samorząd województwa oczekuje obecnie na decyzję o wyborze doradcy oferowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, który wskaże najbardziej optymalny model realizacji inwestycji z punktu jej finansowania.

Inwestycja może kosztować nawet 400 milionów złotych. Samorząd będzie się starać o dofinansowanie unijne. Nieoficjalnie mówi się, że szpital może powstać w ciągu 5 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
10.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro