Reklama
Reklama

Mieszkańcy nie chcą rozbudowy wysypiska śmieci

Mieszkańcy Suchego Lasu oraz Moraska nie chcą rozbudowy znajdującego się w pobliżu wysypiska śmieci. Od lat skarżą się między innymi na nieprzyjemny zapach.

Mieszkańcy Suchego Lasu oraz Moraska sprzeciwiają się rozbudowie znajdującego się w pobliżu wysypiska śmieci o kompostownię i biogazownię, które pozwolą między innymi na degradację odpadów zielonych - gałęzi, liści czy resztek jedzenia - Boimy się, że gdy powstanie kompostownia to zapachy będą jeszcze gorsze, nasili się ten odór - mówi Piotr Sterzyński, reprezentujący Stowarzyszenie Ekologiczne Mieszkańców Suchego Lasu.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Obecnie na wysypisko zwożonych jest blisko sto tysięcy ton odpadów rocznie. Miasto zamierza na terenie składowiska wygospodarować nowy obszar, na którym będzie składować śmieci, a stary zrekultywować - Nie ma innego sposobu unieszkodliwiania odpadów, który byłby zgodny z przepisami UE, jak tylko składowanie. Więc to, że mamy to miejsce, jest dla Poznania bardzo pozytywne - Krzysztof Krauze, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

Zdaniem mieszkańców planowane powiększenie wysypiska o kompostownię można zablokować. Zamierzają to zrobić na poziomie aktualizowanego właśnie studium - Teren, na którym ma być kompostownia jest oznaczony jako teren I0, a wnioskowaliśmy, żeby ten teren był terenem ZO czyli terenem zielonym - wyjaśnia Paweł Matuszak z Rady Osiedla Morasko - Radojewo.

Według radnych obawy mieszkańców są bezpodstawne, tym bardziej, że za dwa lata będzie już działać spalarnia śmieci - Cały ruch śmieciarek będzie skierowany do spalarni, a nie na to wysypisko odpadów. Na wysypisko będzie trafiał tylko jakiś procent żwiru po spaleniu - wyjaśnia Tomasz Lewandowski, radny SLD. Dużo zależy też od samych mieszkańców aglomeracji. Im bardziej będą segregować śmieci, tym mniej odpadów będzie trafiać na wysypisko.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na trasach! Może być ślisko!
2℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
22.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro