Reklama
Reklama

Działkowcy: od niedzieli nowa ustawa

W niedzielę, 19 stycznia, w życie wchodzi nowa ustawa o ogrodach działkowych, a wraz z nią w życie wchodzą zmiany. Jedną z nich jest brak konieczności przynależenia działkowca do Polskiego Związku Działkowców.

Choć ustawa wchodzi w życie 19 stycznia, niektórzy mają co do tego wątpliwości. - Wszyscy tak mówią, ale my uważamy inaczej - mówi Ireneusz Jarząbek, prezes stowarzyszenia ogrodów działkowych Zielona Dolina. Stowarzyszenie jest konfliktowane z Polskim Związkiem Działkowców. Zdaniem Jarząbka ustawa powinna wejść w życie 23 stycznia. Od dnia podpisania ustawy przez prezydenta (8 stycznia) do 19 stycznia nie minie bowiem wymagane 14 dni na wejście prawa w życie.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


- Ustawa, co jest dość dziwne, przewiduje sztywny termin wejścia w życie, a mianowicie 19 stycznia - mówi Aleksander Czech, prawnik z kancelarii Sójka & Maciak. Takim zabiegiem parlament chciał zdążyć z wprowadzeniem ustawy przed 20 stycznia, a więc przed dniem wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał zakwestionował bowiem monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców. - Będzie to jeden z argumentów do tego, by znowu kwestionować ustawę - zauważa Czech.

Choć teraz na działkach mało się dzieje, wiosną wiele może się na nich zmienić. Działkowcy nie będą już musieli należeć do Polskiego Związku Działkowców. - Każdy z działkowców będzie miał możliwość, ale nie obowiązek, by stać się członkiem organizacji działkowej - wyjaśnia Czech.

Zarządy ogrodów działkowych w rok od wejścia w życie ustawy będą musiały spotkać się z działkowcami i uzyskać od nich informację na temat tego czy działkowcy chcą zostać w PZD, czy może wolą zostać członkiem niezależnego stowarzyszenia. Polski Związek Działkowców liczy jednak, że działkowcy wciąż będą chcieli zostać ich członkiem. PZD od niedzieli będzie już bowiem stowarzyszeniem. - Opłaty, które będą uchwalane będą powoływane uchwałami walnych zebrań stowarzyszenia - mówi Zdzisław Śliwa, prezes Wielkopolskiego Okręgu PZD. - Działkowiec, który nie jest członkiem stowarzyszenia oczywiście nie ma prawa uczestniczyć w takim spotkaniu, ale przyjmuje wszelkie postanowienia np. w zakresie opłat - dodaje.

Pewna nowość to także dziedziczenie działek. Może ją przejąć małżonek działkowca, a nawet osoby bliskie z kręgu uprawnionego. A te są rozumiane bardzo szeroko - nawet jako dzieci rodzeństwa. To istotna informacja dla osób, które mieszkają na działkach. Wciąż jednak robią to nielegalnie. - Ustawa mówi wyraźnie o zakazie zamieszkiwania i prowadzenia działalności gospodarczej jak i zarobkowej na terenie działki - zaznacza Jerzy Kucznerowicz, zastępca prezesa Wielkopolskiego Okręgu PZD.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro