Reklama
Reklama

Przejście podziemnie przy ZCK: na podłodze pojawiły się pęknięcia

fot. poznaniak
fot. poznaniak

Od niespełna trzech miesięcy mieszkańcy mogą korzystać z przejścia podziemnego w pobliżu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Jak zauważył nasz czytelnik, na podłodze w przejściu pojawiły się pęknięcia. TriGranit zapewnia, że pęknięte elementy będą wymieniane.

- Nowe przejście do ZCK już zaczęło pracować - pisze poznaniak. - Dowodem są pęknięcia na płytkach i rozszczelnienie spoiwa - dodaje.

TriGranit wyjaśnia, że o pęknięciach wie. - Wiemy o pęknięciach niektórych płyt okładziny kamiennej na posadzce. Na ścianach nie ma pęknięć, jest tylko odspojenie fugi. Jest to normalne zjawisko, przy tego typu nowej, żelbetowej konstrukcji, która cały czas pracuje, poddawana jest obciążeniom i naprężeniom, szczególnie intensywnym przy maksymalnym dociążeniu - tłumaczy Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranit. - Obiekt jest przez nas cały czas monitorowany. Pęknięcia nie są związane z pęknięciami samej konstrukcji czy izolacji, są wynikiem przerw dylatacyjnych i bardzo dobrej jakości zastosowanego podczas budowy tunelu kleju łączącego konstrukcję z okładziną kamienną. Kamień, na którym pojawiły się rysy nie wytrzymuje naprężeń i pęka, a klej trzyma - dodaje.

Inwestor zapewnia, że pęknięte elementy z przejścia znikną. Ale trzeba będzie na to poczekać. - Pęknięte elementy będą wymieniane, fugi uszczelniane, a oznakowanie poziome, które ulega naturalnemu ścieraniu przez potoki ruchu pieszych zostanie odświeżone - precyzuje Terlecki. Konkretnie chodzi o żółte pasy na posadzce, których zadaniem jest ułatwianie poruszania się osobom z dysfunkcją narządu wzroku. - Prace te będą wykonywane dopiero w okresie wiosennym, kiedy będą sprzyjające warunki atmosferyczne, przede wszystkim kiedy będzie sucho. Do tego czasu przejście podziemne będzie jeszcze trochę "pracowało" ujawniając zapewne nowe pęknięcia - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
12.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro