Poznań Główny: 53 mln złotych na remont peronów 4-6
Apel stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania o udział w konsultacjach organizowanych przez ówczesne Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które nie miało w planach przeprowadzenia modernizacji poznańskich peronów 4-6 przyniósł skutek. Ministerstwo znalazło pieniądze na ten cel. - Nie tylko stowarzyszenia o nie walczyły - zapewnia PKP PLK.
Na początku roku pisaliśmy o pesymistycznej przyszłości peronów 4-6 na dworcu Poznań Główny. Nie było bowiem pieniędzy na modernizację tej części poznańskiego dworca. Sprawy w swoje ręce wzięło stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania podkreślając, że w Wieloletnim Programie Inwestycji Kolejowych do 2015 roku nie ma pieniędzy na jakiekolwiek inwestycje na poznańskim Dworcu Głównym.
- Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (obecnie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju - przyp.red.) wykluczyło możliwość finansowania jakichkolwiek prac na stacji Poznań Główny ze środków budżetowych - tłumaczyli członkowie stowarzyszenia w lutym 2013 roku. - Wszystkie duże stacje pasażerskie są przebudowywane przy wsparciu środków publicznych. Tylko w przypadku Poznania Głównego powiedziano: znajdźcie sobie sami pieniądze - dodali.
Pojawił się więc apel, by wziąć udział w konsultacjach organizowanych przez Ministerstwo. Trwały do 11 lutego. - Przygotowaliśmy wspólnie pismo, aby dać urzędnikom znać, że nie mogą po raz kolejny nie przyznać finansowania publicznego dla przebudowy Poznania Głównego bez konsekwencji społecznych. Chcielibyśmy aby jak najwięcej osób wysłało do Ministerstwa przygotowany przez nas tekst, który jednoznacznie przekaże urzędnikom, iż nie zgadzamy się na brak finansowania - apelowało stowarzyszenie.
I choć wydawało się, że oddolny ruch społeczny nie przyniesie w tym przypadku zamierzonych efektów (co wielokrotnie potwierdzali urzędnicy na różnych szczeblach), pieniądze na przebudowę się znalazły. - Czasami działalność najwyższych władz w kraju może zaskakiwać. Mówią jedno, robią drugie. Najczęściej dotyczy to przykrych sytuacji - ktoś coś obieca, a później się nie wywiązuje ze swoich słów. Jednak tym razem spotkała nas sytuacja odwrotna. Miłą niespodzianką jest przyznanie pieniędzy na remont strony zachodniej Poznania Głównego, pomimo wcześniejszego wygłaszania poglądów na temat niemożności realizacji tej inwestycji w najbliższym czasie - wyjaśniają obecnie członkowie IdP.
Inwestycje dla Poznania domagały się przekazania na modernizację poznańskiego dworca 70 milionów złotych. W listopadzie Rada Ministrów przyjęła Wieloletni Program Inwestycji Kolejowych do 2015 roku i co ważne, zabezpieczyła na inwestycje na poznańskim dworcu nieco mniej, ale wciąż ponad 53 miliony złotych. W roku 2015 na przebudowę przeznaczono 21,5 mln złotych, a w 2016 30 milionów złotych. Dwa miliony zapisano na rok 2014.
Co zostanie zrobione po zachodniej stronie dworca? - Całkowicie przebudowane zostaną perony 4-6. Cała ich infrastruktura, pojawią się tutaj windy. Prace będą wykonane w podobnym zakresie jak na peronach 1-3, ale nie wiadomo jeszcze jak perony będą wyglądać - mówi Zbigniew Wolny z PKP PLK. - Wymieniony zostanie układ torów. Diametralnie zmieni się też przejście podziemne. Całość ma zostać dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wymienione zostaną wszystkie instalacje do sterowania ruchem - dodaje.
- Są dni, które napawają społeczników nadzieją. Jesteśmy przekonani, że to dzięki Waszemu aktywnemu udziałowi w konsultacjach w lutym znalazły się pieniądze na remont zachodnich peronów Poznania Głównego! Cieszymy się i teraz - tym bardziej musimy dopilnować, by inwestycja została wykonana według najwyższych standardów - dziękują Inwestycje dla Poznania poznaniakom i zapewniają, że dokładnie będą się przyglądać pracom związanym z remontem peronów.
Zbigniew Wolny z PKP PLK podkreśla, że kolejarze bardzo zabiegali o pieniądze na remont. - Nie tylko stowarzyszenia walczyli o fundusze na przebudowę peronów. Staraliśmy się o pieniądze wszystkimi siłami i również cieszymy się, że inwestycja będzie realizowana - kończy.