Reklama

2 uczelnie odmówiły wynajmu sali AKO. Na uroczystość wręczenia medalu Przemysła II

W kwietniu medal od AKO odebrał Antoni Macierewicz | fot. Jakub Marciniak
W kwietniu medal od AKO odebrał Antoni Macierewicz | fot. Jakub Marciniak

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Medyczny odmówiły wynajęcia sali Akademickiemu Klubowi Obywatelskiemu. Członkowie AKO chcieli na uczelni zorganizować wręczenie medalu Przemysła II doktor Wandzie Półtawskiej. Ostatecznie uroczystość odbędzie się na Ostrowie Tumskim.

Profesor Stanisław Mikołajczak, przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego w piątek rozesłał do mediów korespondencję pomiędzy AKO a rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W oficjalnym piśmie prosił rektora o zgodę na wynajęcie sali w Collegium Iuridicum Novum, w której miałaby się odbyć uroczystość wręczenie medalu Przemysła II doktor Wandzie Półtawskiej.

- Po konsultacji z Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji nie wyrażam zgody na wynajęcie sali w Collegium Iuridicum Novum. Jednocześnie z wielką przyjemnością przyjmę Panią dr Wandę Półtawską w obecności Pana Profesora w moim gabinecie, w dogodnym dla Państwa terminie, na które to spotkanie serdecznie zapraszam - odpisał profesor Bronisław Marciniak, rektor UAM.

- Z wielkim zdziwieniem i zaskoczeniem przyjmuję decyzję Pana Rektora o odmowie udostępnienia sali stowarzyszeniu akademickiemu skupiającemu ponad 260 osób ze świata nauki Poznania i Polski (z innych ośrodków ponad 30 profesorów), w tym ponad 150 z UAM. (...) Klub nie prowadzi (choć w demokratycznym państwie nie jest to naganne, a wręcz przeciwnie, pożądane) działalności politycznej. Oświadczenia, które AKO co pewien czas wydaje nie odnoszą się do życia partyjnego, lecz państwowego i narodowego. Są wyrazem głębokiej troski o sposoby i metody zarządzania polskim państwem. Jako świadomi obywatele mamy do tego pełne prawo, a jako nauczyciele akademiccy - używający zawodowo jako głównego narzędzia rozumu - wręcz obowiązek troski o standardy życia publicznego w naszej Ojczyźnie - odpowiedział prof. Mikołajczak zaznaczając, że po odmowie "nie ośmieli się poinformować dr Półtawskiej o propozycji indywidualnego spotkania z Panem Rektorem".

Ale na tym się nie skończyło. Decyzję rektora UAM na antenie Telewizji WTK uzasadniała rzeczniczka uczelni - Dominika Narożna. - Uniwersytet jest miejscem wymiany poglądów i myśli, ale nie może być miejscem, gdzie szerzy się określone poglądy polityczne - tłumaczyła. - W tym przypadku istnieją podejrzenia, że tak jest. Pamiętajmy o tym, że rektor nie pierwszy raz odmawia udostępnienie określonej sali. Czynił to również w innych sytuacjach, gdy mogła się wkraść polityka. Uniwersytet jest miejscem nauki, wymiany poglądów i myśli, ale polityce mówi definitywne NIE - dodała.

Do tej wypowiedzi Dominiki Narożnej odniósł się profesor Mikołajczak, przewodniczący AKO. - W związku z wypowiedzią rzeczniczki UAM, która w programie informacyjnym poznańskiej lokalnej telewizji WTK stwierdziła, że przyczyną odmowy udostępnienia sali dla odbycia otwartego uroczystego zebrania AKO celem wręczenia Medalu AKO pani dr Wandzie Półtawskiej było przypuszczenie, że uroczystość ta może zostać wykorzystana do celów politycznych, również publicznie pytam Magnificencję Rektora UAM, na jakiej podstawie doszedł do takiego wniosku. W dotychczasowym długim życiu Pani Doktor nie podejmowała żadnej działalności, która mogłaby rodzić takie przypuszczenie, chyba że przyjmie się dziś anachroniczną opcję komunistyczną, że każde działanie na rzecz upowszechniania światopoglądu chrześcijańskiego ma charakter polityczny - napisał w liście otwartym do rektora UAM.

- Tylko jako gorzki żart można stwierdzić, że pani doktor Wanda Półtawska należy do jakiejś partii. Owszem, należy do "partii Pana Boga" i jest jej najgorliwszą działaczką - i między innymi za to Ją honorujemy. Także w dotychczasowej działalności AKO nie można się doszukać żadnych przejawów takiej - politycznej - działalności. Owszem, w naszych oświadczeniach wypowiadaliśmy się krytycznie o różnych aspektach życia publicznego w Polsce, ale to jest działalność obywatelska ze wszech miar pożądana. W obu wypadkach odmowa udostępnienia sali z podanej przyczyny jest bezpodstawnym zastosowaniem cenzury prewencyjnej wobec stowarzyszenia, które skupia ponad 150 profesorów i pracowników naukowych własnej Uczelni, nigdy nie wykroczyło w swej działalności poza cele statutowe i nie przekroczyło prawa - dodał. - W kontekście innych spotkań w pomieszczeniach UAM, np. wykładów prof. Środy, byłego wicepremiera Grzegorza Kołodki, spotkań Ruchu Palikota czy choćby spotkania Pana Rektora w towarzystwie rektorów innych uczelni Poznania i dziekanów z Komitetem Honorowym wówczas kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego w sali Lubrańskiego (14.06. 2010 r.), stwierdzenie o zasadzie zachowania apolityczności Uczelni mija się z prawdą.

Ostatecznie nie tylko UAM odmówił udostępnienia sali AKO. Podobną decyzję podjęły władze Uniwersytetu Medycznego. Uroczystość odbędzie się w sali starego budynku Seminarium Duchownego na Ostrowie Tumskim 18 grudnia o godzinie 18.00.

Przypomnijmy, że w kwietniu medal Przemysła II przyznawany przez Akademicki Klub Obywatelski odebrał Antoni Macierewicz. Wówczas również pojawiły się problemy ze znalezieniem miejsca na organizację uroczystości. Po tym jak Polska Akademia Nauk i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza nie wyraziły zgody na zorganizowanie spotkania Akademickiego Klubu Obywatelskiego z Antonim Macierewiczem w swoich progach, AKO chciało wręczyć medal politykowi przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego. Nie zgodziło się na to miasto. Ostatecznie spotkanie odbyło się na terenie MTP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro