Reklama

Franciszkanie rozpoczęli budowę największego ruchomego żłóbka

Rozpoczęła się budowa żłóbka w kościele przy pl. Bernardyńskim | fot. Elżbieta Skowron
Rozpoczęła się budowa żłóbka w kościele przy pl. Bernardyńskim | fot. Elżbieta Skowron

W kościele przy placu Bernardyńskim rozpoczęła się budowa ruchomego żłóbka. To największa w Polsce, a prawdopodobnie również w Europie, konstrukcja tego typu. Każdego roku jest uzupełniana o nowe elementy. Zobacz jak żłóbek zmieniał się na przestrzeni lat!

Trwa budowa największego ruchomego żłóbka w Polsce. W kościele franciszkanów przy placu Bernardyńskim to już tradycja. - Od kiedy św. Franciszek w 1223 roku w Greccio zbudował pierwszy w historii Kościoła żłóbek, od tego czasu stało się tradycją franciszkańską budowanie żłóbków - wyjaśniają franciszkanie.

W szopce co roku znajduje się około 200 figur. Najstarsze z nich pochodzą z lat 50-tych XX wieku. Najmniejsza figurka ma 20 cm wysokości - to owieczka. Największy jest święty Józef - ma 180 cm. Większość postaci w żłóbku jest ruchoma. Makieta tradycyjnie będzie prezentować scenę narodzenia Jezusa, każdego roku pojawiają się jednak nowe elementy.

Żłóbek w kościele franciszkanów ma około 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 m wysokości. Stelaży waży około 4 ton. Franciszkanie na budowę żłóbka potrzebują około miesiąca. Owoc ich pracy zostanie odsłonięty podczas pasterki i będzie go można podziwiać do przełomu stycznia i lutego.

Zobacz jak żłóbek zmieniał się na przestrzeni lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
51.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro