Reklama

Poznań ma program dla śródmieścia: ponad 100 zadań w 16 lat

Projekt zmian na Św. Marcinie | fot. ZDM
Projekt zmian na Św. Marcinie | fot. ZDM

Poznań ma gotowy Program Odnowy i Rozwoju Śródmieścia na lata 2014-2030. Przez dwa lata pracowali nad nim urzędnicy, radni i organizacje pozarządowe. Znajduje się w nim ponad 100 zadań do zrealizowania, dzięki którym poznańskie śródmieście ma być bardziej przyjazne mieszkańcom.

Program Odnowy i Rozwoju Śródmieścia na kolejnych 16 lat skupia się na działaniach z różnych sfer - mieszkaniowej, kulturalnej, transportowej, czy estetycznej. - Z jednej strony jest to książka marzeń, bo to dokument, który powstawał oddolnie, również dzięki spotkaniom z mieszkańcami śródmieścia - wyjaśnia Łukasz Mikuła, radny PO, członek komisji rewitalizacji Rady Miasta. - Później zaczęła się ciężka praca, by przełożyć te marzenia na zadania możliwe do zrealizowania - dodaje.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Pierwsze z nich mają być realizowane już w przyszłym roku. - To m.in. przebudowa ulicy Święty Marcin, zagospodarowanie Starego Koryta Warty czy kolejny odcinek Wartostrady. To są te większe zadania. Mniejsze dotyczą m.in. dokończenia rewitalizacji placu Adama Asnyka - wymienia Mikuła. Na realizacje tych inwestycji są jednak potrzebne pieniądze. - Te zadania już są wpisane do projektu budżetu na przyszły rok, albo będą proponowane jako poprawki do niego przez komisję rewitalizacji i mają bardzo dużą szansę, by znaleźć się w budżecie - zaznacza.

Jak podkreśla Mikuła, dokument powstawał inaczej niż typowe strategie. - Przygotowania tego dokumentu nie zlecono zewnętrznej firmie. Analizowano pomysły mieszkańców, proces konsultacji był obecny od początku. Te pomysły trzeba było opracować, a nie działać na zasadzie "jest koncepcja, przez tydzień ją konsultujemy".

Zadań do zrealizowania w ciągu 16 lat są dziesiątki. Nie wiadomo ile wszystkie razem pochłonęłyby środków finansowych. - Jesteśmy w stanie przewidzieć jakimi mniej więcej kwotami możemy dysponować do roku 2020, trochę szykujemy się na wykorzystanie funduszy europejskich, które mają być nastawione na rewitalizację. To będzie nasza szansa - tłumaczy.

Śródmieście w rozumieniu dokumentu to nie tylko ścisłe centrum Poznania, ale też Św. Łazarz, Wildę, Jeżyce, Ostrów Tumski, Śródkę czy Komandorię. - To jest obszar, na którym chcemy skupić nasze działania w perspektywie najbliższych 16 lat i to jest zgodne z trendami europejskimi. To pewien powrót do centrum miasta i regeneracja obszarów już zabudowanych.

We wtorek na sesji Rady Miasta radni będą głosować nad przyjęciem gotowego dokumentu. - Później zaczyna się ciężka robota wdrożeniowa. Wyznaczona jednostka miejska do nadzoru tego projektu to Biuro Koordynacji Projektów i uważam, że to bardzo dobry adresat tych obowiązków. Jest wyspecjalizowana w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na działania w przestrzeni miejskiej - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
21.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro