Reklama
Reklama

Nowy szpital dla dzieci: rozmowy trwają

Po piątkowej komisji budżetowej sejmiku władze województwa zgodziły się raz jeszcze usiąść do rozmów w sprawie budowy nowego szpitala dziecięcego w Poznaniu.

Jeszcze dwa tygodnie temu wydawało się, że budowa nowego szpitala dziecięcego jest już przesądzona. Placówka miała powstać w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Władze województwa mówiły o postępach w rozmowach z prywatnym inwestorem. To on miał wybudować placówkę, dzierżawioną później przez samorząd. Inwestor miał przejąć projektowanie, budowę, finansowanie i zarządzanie techniczne obiektem. Szpital miał również uzyskać wsparcie ekspertów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Doradcy mieli pomagać w realizacji inwestycji przez dwa lata.

W piątek sposób budowy szpitala znów wrócił do punktu wyjścia. Po naciskach opozycyjnych radnych sejmiku, władze województwa ponownie zastanowią się nad wielkością, lokalizacją i finansowaniem placówki. " Z niczego się nie wycofujemy, pomysł PPP leży na stole (...). Też chciałbym wybudować szpital taniej i szybciej. Ale sfinansowanie z budżetu województwa może być ryzykowane, jeśli chodzi o wysokość zadłużenia" - mówił w wywiadzie dla Głosu Wielkopolskiego marszałek Marek Woźniak.

Według wstępnych planów szpital miał powstać przy Szwajcarskiej, obok szpitala imienia j. Strusia. Miało się w nim znaleźć 420 łóżek. Teraz radni chcą zmienić początkowy projekt. Projekt - zrezygnować z tworzenia części ginekologicznej, okroić liczbę łóżek i przekazać administrowanie placówką już istniejącym szpitalom. Nie będzie dociskania kolanem. Czyli jeszcze raz siadamy, tworzymy i myślimy nad tym analizując sytuację zdrowotną, która jest teraz, a nie jaka była 7 lat temu - mówi Zbigniew Czerwiński, radny sejmiku wielkopolskiego, PiS.

Argumentem są finanse. Jeśli coś będzie za drogie a NFZ daje tyle pieniędzy na opłacenie usług, ile daje - to część tych pieniędzy zamiast na leczenie dzieci pójdzie na zapłacenie dzierżawy prywatnemu inwestorowi - mówi Waldemar Witkowski, radny sejmiku wielkopolskiego, UP.

Dalsze rozmowy na temat szpitala rozpoczną się w styczniu 2014 roku. Niewykluczone również, ze szpital, który pierwotnie miał powstać przy Szwajcarskiej powstanie przy ulicy Lutyckiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia! Również dla Poznania
3℃
-2℃
Poziom opadów:
4.3 mm
Wiatr do:
37 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro