Tysiące poznaniaków wspominają historię miasta. Na Facebooku
Na portalu Facebook pojawia się coraz więcej profili, na których można podziwiać archiwalne zdjęcia Poznania, a także dowiedzieć się ciekawostek z życia miasta. Tysiące poznaniaków wspominają jak to było pływać w basenie pod chmurką na osiedlu Piastowskim albo jak wyglądało Piątkowo w latach 80-tych.
Jednym z pierwszych profili będących kopalnią archiwalnych zdjęć z Poznania jest Zwiedzamy MTP. Obecnie ma ponad 1400 fanów, którzy regularnie tu zaglądają w poszukiwaniu historycznych perełek dotyczących nie tylko Międzynarodowych Targów Poznańskich, ale też całego Poznania. - Powód powstania profilu był bardzo prosty - mówi Tomasz Mikszo z MTP, który profil prowadzi. - Targi w 2012 roku zaczęły się otwierać na poznaniaków i wówczas zaczęliśmy organizować wycieczki po naszych terenach. Profil miał służyć przekazywaniu informacji o kolejnych wycieczkach - dodaje.
Ale okazało się, że wrzucanie na profil archiwalnych zdjęć interesuje poznaniaków. - Podawanie terminów wycieczek było tylko początkiem. Ponieważ dostałem zgodę na wykorzystywanie materiałów z archiwum MTP, grzechem byłoby nie pokazać ich poznaniakom. Są więc i zdjęcia i materiały video prezentujące targi oraz miasto na przestrzeni wielu lat - wyjaśnia.
Mikszo sam prowadzi profil i przez to... zarywa noce. - Niestety mam na wszystko tylko 24 godziny w ciągu doby - śmieje się. - Każdego dnia staram się wrzucać kolejną porcję materiału na profil i zawsze jest spory odzew. Wie pani ile jest miłośników ciągników? Byłem w szoku, że taki temat może zainteresować internautów, ale takich dziedzin jest znacznie więcej - zaznacza. - Choć Facebook ma swoje plusy, ma też kilka minusów. Zdarza się, że widuję zdjęcia z naszego profilu bez logo Archiwum MTP. Nie wiem dlaczego ktoś to robi. Pewne jest jednak, że bez takiego profilu na pewno nie dotarłby do tylu poznaniaków - przyznaje.
Zwiedzamy MTP nie jest jedynym profilem prezentującym archiwalne zdjęcia Poznania. Ponad 1200 fanów ma profil "Love Starołęka i Rataje", na którym można zobaczyć bogaty zbiór zdjęć z tych rejonów Poznania. - Strona dla Miłośników i Wielbicieli tych dwóch Pięknych Dzielnic Miasta Poznania. Z przymrużeniem oka a czasami z pieprzykiem - wyjaśniają pomysłodawcy profilu.
Ponad 1000 osób lubi profil Jeżyce. I tu można znaleźć ciekawostki z życia dzielnicy. Blisko 3000 fanów ma profil Piątkowo. W listopadzie na Facebooku powstał też profil Rataje, który w nieco ponad miesiąc polubiło ponad 2300 osób. Znaleźć można na nim prawdziwe perełki - nieistniejący basen pod chmurką z osiedla Piastowskiego, ratajskie blok z lat 70-tych, Górny Taras Rataj z 1980 roku, rondo Rataje sprzed lat czy estakadę w ciągu ulicy Krzywoustego z 1985 roku.
- Część takich profili ogranicza się wyłącznie do wirtualnego działania, ale znam pasjonatów choćby z Gostynia, którzy nie tylko intensywnie działają w sieci, ale też spotykają się w realnym świecie. Na pewno byłoby doskonale, gdyby pomysłodawcy poznańskich stron tego typu również częściej wychodzili w stronę mieszkańców także poza wirtualną rzeczywistością - kończy Mikszo.
Zobacz jakie zdjęcia można znaleźć na facebookowych profilach z Poznania!
Najpopularniejsze komentarze