Reklama

Poznań najbardziej w Europie przyjazny niepełnosprawnym?

W Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych Poznań może otrzymać Access City Award. To wyróżnienie, które trafia do europejskich miast najbardziej przyjaznych osobom niepełnosprawnym i starszym. - Jest coraz lepiej, ale do ideału nam brakuje - mówi Michał Tomczak, szef Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta.

O godzinie 17.00 okaże się, które europejskie miasto otrzyma Access City Award - nagrodę dla miasta najbardziej przyjaznego niepełnosprawnym i osobom starszym. - Poznań jest jedynym polskim miastem wśród 7 miast Europy zakwalifikowanych do ścisłego finału - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta.

O miejsce w ścisłym finale ubiegały się dwa polskie miasta - Poznań i Wrocław. Ostatecznie o miano najlepszego miasta dla niepełnosprawnych walczy Poznań. Konkurencja jest mocna - w tym roku nominowane są jeszcze Belfast (UK), Burgos (ES), Drezno (DE), Göteborg (SE), Grenoble (FR) i Malaga (ES).

Na co zwraca uwagę jury oceniające miasta ubiegające się o nagrodę? Przede wszystkim na działania i strategie mające na celu usunięcie barier i poprawę jakości życia obywateli z niepełnosprawnością. - Inicjatywy były oceniane pod kątem zintegrowanego podejścia w czterech głównych obszarach: budynki i przestrzeń publiczna, transport i powiązana infrastruktura, technologie informacyjno - komunikacyjne, w tym nowe technologie (ICT) oraz obiekty użyteczności publicznej i usługi publiczne - dodaje.

- Na pewno do ideału nam daleko, ale w mieście pod względem potrzeb osób niepełnosprawnych jest coraz lepiej - mówi radny Michał Tomczak, szef Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta. - Gdy przeprowadzano remont kładek nad ulicą Chartowo, nie sprawiono, by stały się dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich czy dla osób z dziećmi. Mam nadzieję, graniczącą z przekonaniem, że inaczej będzie w przypadku ronda Kaponiera, które jest obecnie modernizowane. W latach 90-tych, gdy przeprowadzano tam remont, nie dostosowano przejścia podziemnego do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową - tłumaczy.

Według Tomczaka trudno stwierdzić czy Poznań rzeczywiście jest miastem wyróżniającym się na tle Europy pod względem rozwiązań dla niepełnosprawnych. - Na pewno nasz transport zbiorowy jest coraz lepiej przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych, ale w wielu obszarach brakuje nam sporo do ideału. Jednak trzeba się cieszyć, że działania na rzecz niepełnosprawnych są zauważane - zaznacza.

- Nawet jeśli Poznań nagrody nie dostanie to nominacja jest znakiem, że w naszym mieście niepełnosprawni nie są wykluczeni ze społeczeństwa, a ich problemy i potrzeby są zauważane, a to bardzo dobra wiadomość. Ważne jest również to, że miasto rozmawia na temat problemów osób niepełnosprawnych i podejmuje efektywne działania, by im pomóc - kończy.

Przypomnijmy, że w połowie listopada osoby niepełnosprawne testowały rozwiązania komunikacyjne w rejonie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Piszemy o tym TUTAJ. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz o kulach wystawiły nowemu dworcowi PKP szkolną czwórkę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro