Na działkach mieszkać nie wolno. Szkolenia dla nowych działkowców
Kilkudziesięciu nowych kandydatów na działkowców zostało przeszkolonych w świetlicy ogródków działkowych im. J. Mazurka. Zebrani dowiedzieli się m.in., że na ogródkach nie można mieszkać oraz, że małżeństwo nie może posiadać dwóch działek. Na razie przynależność do PZD jest obowiązkowa, ale i to ma się wkrótce zmienić.
Małżeństwo może być w posiadaniu dwóch odrębnych działek tylko w sytuacji, jeśli każde z nich miało działkę przed zawarciem związku małżeńskiego. Ale zebrani mieli też inne problemy. - Czy jeśli przeprowadzę się na trzy miesiące na moja działkę z dziećmi, to naruszę przepisy - dopytywała na zebraniu przyszła działkowiczka.
Wakacyjny pobyt nie stanowi naruszenia prawa, jednak stały pobyt - już tak. PZD zna problem, na działkach zamieszkuje obecnie wielu lokatorów na stałe, to widoczne jest po zużyciu energii elektrycznej czy wody, chyba że działkowicz ma własne ujęcie. Zezwolenie na przekształcenie działek na stałe mieszkania nie jest przewidziane i nigdy nie było brane pod uwagę. Jak podkreśla PZD, przyszli działkowcy winni mieć świadomość, że chcąc mieszkać na stałe, robią to wbrew przepisom i mogą się narazić na konsekwencje.
Ogrody działkowe w Okręgu Poznańskim obejmują 56 185 działek. W miastach usytuowanych jest 255 ogrodów, a poza miastami 58.
W Okręgowym Zarządzie PZD w Poznaniu szkolenie podstawowe dla osób ubiegających się o przydział działki i członkostwo w Polskim Związku Działkowców odbywa się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Szkolenie jest bezpłatne. Uczestnik otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Zaświadczenia są wydawane w dniu szkolenia po okazaniu dowodu tożsamości. W Poznaniu szkolenia odbywają się w Domu Działkowca w ROD im. J. Mazurka przy ul. Droga Dębińska.
Najpopularniejsze komentarze