Reklama
Reklama

Dwie mieszkanki Poznania w finale Miss Egzotica

Alfiya Apsalyamova | fot. Miss Egzotica
Alfiya Apsalyamova | fot. Miss Egzotica

W połowie listopada w Warszawie odbyły się eliminacje do czwartej edycji konkursu Miss Egzotica. Do finału, który zaplanowano na przyszłoroczne Walentynki, zakwalifikowały się dwie mieszkanki Poznania - Manuela Marsal Cabitango i Alfiya Apsalyamova.

14 lutego w Warszawie odbędzie się finał Miss Egzotica International - konkursu organizowanego przez agencję Showbiz Models. Konkurs skierowany jest do osób mieszkających w Polsce, ale pochodzących z obcych krajów. Chodzi o osoby, których rodzice (lub jeden z rodziców) przybyli do Polski, zamieszkali w naszym kraju, tu podjęli pracę czy studia, a także założyli rodziny.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA


Do finału czwartej edycji konkursu zakwalifikowały się dwie mieszkanki Poznania - Alfiya Apsalyamova z Kazachstanu i Manuela Marsal Cabitango - urodzona w Polsce, ale mająca afrykańskie korzenie.

Alfiya Apsalyamova przyjechała do Poznania na studia pedagogiczne, które ukończyła na UAM. Jak sama przyznaje, jej pierwsze dni w Polsce nie były dobre. - Bardzo często spotykałam ludzi, którzy nie byli mili dla obcokrajowca. Słyszałam pod swoim adresem dużo złych rzeczy - wyjaśnia. Ostatecznie jednak poznała tu swoją miłość i w Polsce została. - Przez media możemy pokazać ludziom z Polski, że my też jesteśmy ludźmi, którzy mają swoją historię, swój kraj, swoją religię, swoją kulturę i, że wszyscy jesteśmy tacy sami choć jesteśmy Azjatami, Europejczykami czy Afroamerykanami - dodaje.

Manuela Marsal Cabitango urodziła się w Polsce, ale ma afrykańskie korzenie. Jest członkinią rewii tańca Mulemba! i chce przybliżać ludziom miłość do Afryki właśnie poprzez taniec. Czym jest dla niej udział w konkursie? - To pokazanie siebie i swoich przekonań (głównie odnośnie dyskryminacji), którymi chciałabym podzielić się z większą liczbą osób, i którymi, być może, udałoby mi się coś w związku z dyskryminacją wskórać. To również szansa na rozpowszechnianie tańca afrykańskiego w naszym kraju, a w ten sposób zrzeszanie ludzi i kultur - przyznaje. Według niej w walce z dyskryminacją najważniejsza powinna być edukacja. - Można zacząć od używania w podręcznikach do geografii określenia "Czarny" zamiast obraźliwego dla większości z nas "Murzyn" i wychowywać dzieci tak, aby nie czuły jakichkolwiek barier i różnic pomiędzy białym a czarnym/ żółtym/ czerwonym człowiekiem. Od małego uświadamiać, że człowiek, który ma inny kolor skóry, nie jest innym niż cała reszta - dodaje.

Przesłaniem projektu Miss Egzotica International jest walka z dyskryminacją, wyrównanie szans, propagowanie kosmopolitycznej postawy, przedstawienie Polaków, jako Obywateli świata, propagowanie postaw proekologicznych, solidarność z ubogimi Trzeciego Świata. Za przesłanie i ideę konkurs został odznaczony Medalem Europejskim przyznawanym przez BCC, Europejski Komitet Ekonomiczno Społeczny w Brukseli oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro