Reklama

Święta: butelkowa choinka na Starym Rynku, jarmark i festiwal

Tak ma wyglądać ekologiczna choinka
Tak ma wyglądać ekologiczna choinka

Pierwsza w Polsce ekologiczna choinka, wracające po roku przerwy Betlejem Poznańskie ze świątecznym jarmarkiem oraz Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych na MTP - święta coraz bliżej, a tym samym w Poznaniu będzie można wziąć udział w świątecznych wydarzeniach.

W tym roku żywą choinkę, która od lat pojawiała się na Starym Rynku, zastąpi drzewko ekologiczne. - Chcieliśmy zorganizować coś oryginalnego, coś co połączy ekologię i tradycję świąt - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta. Miasto we współpracy z Fundacją Allegro All for Planet zdecydowało się na zrezygnowanie z żywej choinki na rzecz choinki z butelek PET. - Będzie to pierwsza w Polsce ekologiczna choinka dodatkowo stworzona przez poznaniaków, gdyż wszystkie jej elementy zostaną przyniesione właśnie przez poznaniaków - dodaje.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA


Wielkie budowanie choinki z butelek PET rozpocznie się w przyszłym tygodniu, dokładnie w Mikołajki - 6 grudnia. - Budowa potrwa do 14 grudnia - zapowiada. Osoba, która 6 grudnia przyniesie na Stary Rynek najwięcej zielonych butelek będzie mogła rozświetlić drzewko podczas jego oficjalnego "odsłonięcia". Szacuje się, że do budowy choinki potrzebnych będzie około 3000 najlepiej zielonych, 1,5-litrowych butelek. Dobrze, by butelki były zakręcone. Można też przynosić butelki w innych kolorach - zostaną z nich wykonane ozdoby.

Po Bożym Narodzeniu choinka zostanie rozebrana, a butelki PET zostaną przetworzone na ekologiczne poduszki. Poduszki trafią następnie na aukcję organizowaną w ramach 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ale święta zawitają na poznański Stary Rynek już wcześniej, bo już w najbliższą sobotę, 30 listopada. Rozpocznie się tutaj Betlejem Poznańskie. W ubiegłym roku z Betlejem zrezygnowano ze względu na ograniczone środki finansowe w budżecie miasta. W tym roku Betlejem do miasta powraca. - Potrwa do 22 grudnia. Najważniejsze daty to 6 grudnia, kiedy zacznie się budowa choinki. Następnie festiwal rzeźby lodowej, który odbędzie się w dniach 14 - 15 grudnia i 22 grudnia, czyli uroczyste przekazanie betlejemskiego światełka pokoju - mówił na początku listopada Rafał Łopka z Biura Prasowego UM.

W ramach Betlejem Poznańskiego na Starym Rynku pojawią się drewniane domki, w których będzie można nabyć różnego rodzaju świąteczne drobiazgi. Będzie tu można również dobrze zjeść - sprzedawcy oferować będą regionalne przysmaki. Nie zabraknie też czegoś mocniejszego - np. grzańca.

Betlejem Poznańskie to także szopka z figurami i występy artystyczne na ustawionej na Starym Rynku scenie. Poznaniacy będą tu mogli posłuchać kolęd, a także świątecznych piosenek. W planach są również konkursy i atrakcje dla maluchów.

Krócej niż Betlejem Poznańskie trwać będzie Festiwal Sztuki Przedmiotów Artystycznych. Rozpocznie się w Mikołajki i potrwa przez cały weekend. - Festiwal w swojej nieustannie rozwijającej się formule zdążył na stałe zapisać się w świadomości poznaniaków. W zeszłym roku Festiwal wraz z Cavaliadą zwiedziło 26 000 gości. Te liczby dowodzą, że grudniowy Festiwal jest jedną z ulubionych form kreatywnej rozrywki dla całej rodziny - mówi Monika Wietrzyńska, dyrektor projektu.

Kolejna edycja festiwalu to doskonała okazja, by znaleźć nietypowy prezent dla najbliższych. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich znajdziemy niepowtarzalne rękodzieła, a także przedmioty użytkowe. Zaprezentuje się tutaj kilkuset artystów z całego kraju. Każdy będzie mógł tu kupić obrazy, grafiki, rysunki, fotografie, tkaniny, rzeźby, ceramikę, szkło, witraże, metaloplastykę, biżuterię, unikatową odzież, akcesoria (paski, torebki, szale), lampy, wyroby szydełkowe i koronkowe, patchworki, galanterię, florystykę, ozdoby bożonarodzeniowe i wiele innych!

Festiwal odbywać się będzie od 6 do 8 grudnia w pawilonach 7 i 7A MTP. Wstęp kosztuje 9 złotych lub 6 złotych (normalny lub ulgowy). W piątek wjedziemy na teren festiwalu od 12.00 do 19.00, w sobotę od 10.00 do 19.00, a w niedzielę od 10.00 do 18.00.

Dzień przed rozpoczęciem Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych przed głównym wejście na MTP od strony mostu Dworcowego ustawiona zostanie 15-metrowa choinka. O 16.00 ma rozbłysnąć kolorowymi światełkami. - Osoby, które 5 grudnia pojawią się na uroczystej inauguracji sezonu świątecznego na MTP, otrzymają od MTP ciepły prezent. Targi przygotowały aż 100 zestawów zimowych rękawiczek i polarowych czapek, które uchronią nawet przed największymi mrozami. Prezenty będzie rozdawała targowa Śnieżynka - zdradzają pracownicy MTP.

Czy miasto powinno organizować Betlejem Poznańskie?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
20.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro