Reklama
Reklama

Tegoroczny listopad wyjątkowo ciepły

fot. PMW

Listopad kojarzymy z chłodem. I słusznie. Średnia dobowa temperatura w tym miesiącu w ciągu 30 ostatnich lat to około 3,5 stopnia Celsjusza. Jednak tegoroczny listopad okazał się nieco łaskawszy. IMGW PIB do ostatniego poniedziałku wyliczył średnią dobową temperaturę w wysokości 5,8 st. C.

- Przełom listopada i grudnia tradycyjnie objawia się zmiennymi temperaturami. Nie ma w tym nic niezwykłego - twierdzi Eugeniusz Szwed z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego. - Porównując pięć ostatnich dni tego miesiąca i pięć pierwszych dni grudnia w ostatniej dekadzie okazuje się, że najcieplejsze dni zanotowano w 2003 i 2009 roku. Wówczas termometry w ciągu dnia wskazały od 8 do 10 stopni powyżej zera, a w nocy od +4 do +8 stopni - dodaje.

Przełom listopada i grudnia najzimniejszy był w 2010 roku, kiedy to temperatury w nocy dochodziły nawet do -15 stopni, a w dzień nie przekraczały +1. Tamtego roku już pod koniec listopada do Poznania zawitała typowo zimowa aura. Było to dokładnie 27 listopada, a pokrywa śnieżna utrzymywała się aż do 10 stycznia 2011 roku. W grudniu 2010 roku odnotowano pokrywę śnieżną o grubości 28 centymetrów, co stanowi rzadkość w Poznaniu.

W tym roku na pierwszy śnieg będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Są dwa ostrzeżenia IMGW dla Wielkopolski I i II stopnia
29℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
14.94 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro