Reklama
Reklama

Boże Narodzenie: nie będzie żywej choinki na Starym Rynku

Ubiegłoroczna choinka | fot. Tomasz Szwajkowski
Ubiegłoroczna choinka | fot. Tomasz Szwajkowski

W tym roku na poznańskim Starym Rynku nie stanie żywa choinka. W zamian pojawi się taka wykonana z nietypowego surowca - butelek PET. Poznaniacy wspólnie mają ją wybudować.

Od lat na Starym Rynku w grudniu pojawiała się żywa choinka. Dekorowano ją na różne sposoby. Tym razem żywego świątecznego drzewka poznaniacy na płycie rynku nie zobaczą. W zamian pojawi się nietypowa choinka, wykonana z butelek PET. - Choinka to piękny świąteczny symbol, a my wspólnie z poznaniakami zbudujemy go z surowców pochodzących z odzysku, by pokazać, jak kilogramy plastikowych butelek przestają być odpadem i zyskują drugie życie - wyjaśnia Krzysztof Śpiewek z Fundacji All For Planet. Właśnie w grudniu mija pięć lat od momentu rozpoczęcia działalności przez fundację.

Poznaniacy mogą się włączyć w budowę nietypowej choinki. W czwartek rozpoczęła się bowiem zbiórka butelek PET. - Z zebranych surowców, mieszkańcy miasta, wspólnie zbudują pierwszą w Polsce miejską EKOchoinkę, zaprojektowaną przez uznanych w Europie, poznańskich architektów: Piotra Wełniaka i Anitę Chudecką - zdradza fundacja. Choinka ma powstawać na płycie Starego Rynku od 6 grudnia. Ostateczny efekt zobaczymy 14 grudnia.

Osoba, która 6 grudnia przyniesie na Stary Rynek najwięcej zielonych butelek będzie mogła rozświetlić drzewko podczas jego oficjalnego "odsłonięcia". Szacuje się, że do budowy choinki potrzebnych będzie około 3000 najlepiej zielonych, 1,5-litrowych butelek (nie mogą być zgniecione!). Dobrze, by butelki były zakręcone. Po Bożym Narodzeniu choinka zostanie rozebrana, a butelki PET zostaną przetworzone na ekologiczne poduszki. Poduszki trafią następnie na aukcję organizowaną w ramach 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czy Poznań powinien postawić choinkę z butelek PET na Starym Rynku?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
16.43 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro