Reklama

Szkoła Baletowa jest dzikim lokatorem?

We wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele Archidiecezji Poznańskiej odnieśli się do argumentów, które padły podczas niedzielnej akcji zorganizowanej przez Szkołę Baletową. Kuria nie zamierza rezygnować z 11 mln złotych odszkodowania za kilkanaście lat bezumownego korzystania z budynku.

O tym, że uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej wyszli na ulice by rozdawać ulotki i prosić poznaniaków o pomoc informowaliśmy tutaj. Informowaliśmy również o tym, że uczniowie i nauczyciele wysłali list do papieża Franciszka w tej sprawie. We wtorek głos zabrała Kuria. To jest naruszenie autorytetu papieskiego. Myślę, że gdyby papież i jego prawnicy zapoznali się ze sprawą mieliby inne zdanie. Łatwo jest coś napisać i jednostronnie ocenić sytuację, natomiast trzeba wejść w meritum sprawy - mówi ks. Henryk Nowak, Ekonom Kurii.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Spór o budynek trwa już kilka lat. Przypomnijmy, że na jednej z czterech działek, na której stoi należy do Kościoła. Dlatego Kuria domaga się 11 mln złotych za bezumowne korzystanie z budynku. Przedstawiciele Archidiecezji Poznańskiej na wtorkowej konferencji prasowej podkreślili, że nigdy nie domagali się likwidacji placówki. W końcu żyjemy w kraju, który należy do cywilizowanych, gdzie prawo się stanowi i oczekuje się również wypełniania tego prawa. Dlatego raz jeszcze wzywamy drugą stronę do rozmów - dodaje ks. Nowak.

W okolicach Starego Rynku nie mamy jednego skłotu, tylko dwa. Jeden na ulicy Paderewskiego, a drugi na Gołębiej-, bo to też jest dziki lokator - tłumaczył na konferencji prasowej Mikołaj Drozdowicz, Prawnik Archidiecezji Poznańskiej. Skarb Państwa ma zawsze inną koncepcję - najpierw próbowano to zabrać w drodze zasiedzenia. Jak się to nie udało próbowano nas przekonać by budynek sprzedać po zaniżonej cenie. Zatajono szereg istotnych faktów na ten temat - dodaje.

Z argumentami Kurii nie zgadza się posłanka SLD Krystyna Łybacka. Przecież były ze strony ministerstwa propozycje, były toczone negocjacje dość nieoczekiwanie zerwane. Pamiętam, że chyba w ubiegłym roku ministerstwo było zaskoczone jakimś ultimatum. Tutaj jest minimum dobrej woli - tłumaczy posłanka.

Dyrekcja szkoły zapowiada dalszą walkę. Nie padły słowa " jesteście szkołą, dobrze spróbujmy". Chodzi o młodzież - nieustannie mówimy o pieniądzach i murach, a nie o tym, czemu ten budynek służy - mówi Mirosław Różalski, Dyrektor Szkoły Baletowej.

Kościół pieniądze, które miałby zapłacić Skarb Państwa chce przeznaczyć na pomoc ubogim i rozwój szkolnictwa katolickiego. Kolejna rozprawa na początku grudnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
77.26 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro