Reklama

Dojście do ZCK: ogrodzili tymczasowe przejście na moście Dworcowym

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

We wtorek zamknięto barierkami i oklejono taśmą tymczasowe przejście dla pieszych na moście Dworcowym. To właśnie z tego przejścia piesi skracali sobie drogę na nowe przystanki tramwajowe idąc po torowisku.

W poniedziałek pisaliśmy o deklaracji naczelnika poznańskiej drogówki w sprawie ruchu pieszych na moście Dworcowym. Po zamknięciu starego dworca PKP i otwarciu galerii handlowej w Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym piesi wychodzący z budynku ZCK kładką na most Dworcowy zamiast iść do przejścia podziemnego i na przystanek tramwajowy skracają sobie drogę chodząc po torowisku.

- Trzeba się tym problemem zająć ponieważ nie jest to kwestia tylko tego, że ktoś przechodzi i popełnia wykroczenie - mówił w weekend mł.insp. Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki. - Przede wszystkim jest to naruszenie zasad bezpieczeństwa, bo gdy ruszą pojazdy do potrącenia pieszego, w którym zostanie on mocno poszkodowany jest bardzo blisko - dodał.

We wtorek rano ogrodzono przejście dla pieszych na moście Dworcowym, po którym do tej pory mogli się poruszać poznaniacy. Pojawiły się tutaj barierki, a także zabezpieczająca taśma. Na miejscu są także funkcjonariusze policji. Obecnie skracanie sobie drogi wiąże się z koniecznością przeskoczenia przez barierki. Kilku osobom wystawiono już mandaty.

Sprawa dojścia do ZCK i pieszych łamiących tu przepisy ma zostać poruszona podczas najbliższej komisji bezpieczeństwa działającej przy Zarządzie Dróg Miejskich. Nie wiadomo jednak czy w tej kwestii da się coś zrobić. To właśnie ta sama komisja wydała negatywną opinię na temat stworzenia przejścia na moście Dworcowym.

Prawdopodobnie we wtorek TriGranit otrzyma pozwolenie na użytkowanie układu komunikacyjnego w pobliżu Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. - Mamy sygnał, że będziemy mogli odebrać pozwolenie wczesnym popołudniem - mówi Przemysław Terlecki z TriGranitu. - Tym samym sukcesywnie będziemy "uruchamiać" nowy układ. Włączone zostaną windy na przystankach tramwajowych, a także sygnalizacje świetlne - dodaje. Będzie też można skręcać w lewo z nowej drogi wzdłuż ZCK na most Dworcowy.

Terlecki przypomina, że teraz rozpocznie się procedura przekazywania dróg miastu. - Raz jeszcze podkreślam, że drogi są miejskie, cały układ komunikacyjny należy do miasta. To, że powstało tu przejście podziemne również wynika z rozmów i negocjacji z miastem. To miasto podkreślało, że przejście podziemne jest bezpieczniejsze i dlatego zdecydowało się na jego budowę - zaznacza Terlecki.

Swoje opinie na temat dojścia do ZCK mają poznaniacy. Część z nich weźmie udział w piątkowym proteście przed budynkiem ZCK, który jest zaplanowany na piątek (piszemy o tym TUTAJ). Są to osoby niezadowolone z nowego dworca oraz dojścia do niego. Pojawiają się także inne głosy. - Jest to newralgiczny punkt, w którym jest duży ruch samochodów, tramwajów i pieszych. Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza i dlatego przejście podziemne jest rozwiązaniem najlepszym - mówi nasz czytelnik, Tadeusz. - Sam jestem osobą niepełnosprawną, poruszam się wolno, ale wolę nadrobić drogi niż stracić życie pod tramwajem lub samochodem - dodaje.

Terlecki przyznaje, że o proteście planowanym na piątek wie. - Żyjemy w demokratycznym kraju. Każdy ma prawo do swojej opinii - kończy podkreślając, że to od miasta zależy czy w kwestii przejścia coś się zmieni.

Co zrobić z dojściem na dworzec?

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro