Reklama

Poznań: będzie nowy kościół, mieszkańcy podzieleni

fot. ColinBroug / sxc.hu
fot. ColinBroug / sxc.hu

Na osiedlu Dębina w Poznaniu ma powstać nowy kościół. Na początku października zaczęła nawet istnieć nowa parafia - błogosławionej "Poznańskiej Piątki". Mieszkańcy przyznają, że obecny kościół w zupełności wystarczy. Mają też inne wątpliwości.

1 października w Poznaniu zaczęła działać pierwsza w Polsce parafia błogosławionej "Poznańskiej Piątki" (Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika i Jarogniewa Wojciechowskiego - wychowankowie oratorium salezjańskiego w Poznaniu, którzy zostali beatyfikowani w 1999 roku przez Jana Pawła II). Dekret w tej sprawie podpisał arcybiskup Stanisław Gądecki.

Parafia obejmuje teren poznańskiego Dębca - m.in. osiedle Dębina, ulice Azaliową, Kasztanową, Laskową, Łozową, Platanową i Samotną. Nie wiadomo jeszcze gdzie powstanie nowy kościół parafialny, ale świątynia na pewno ma powstać. Parafia ma już nawet swojego proboszcza - to ks. Jacek Rogalski, który przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w Poznaniu.

Mieszkańcy Dębca są podzieleni - część z nich przyznaje, że kwestia budowy nowego kościoła w ogóle ich nie interesuje, inni są z tego zadowoleni, ale też są i tacy, którzy twierdzą, że świątynia jest kompletnie nie potrzebna. - Od lat podejmowane były próby wybudowania nowego kościoła, lecz potrzeba ta nie wypływała ze strony mieszkańców - wyjaśnia mieszkanka Dębca. - Wizyty duszpasterskie, których celem było wybadania oczekiwań parafian zawsze przynosiły tę samą odpowiedź. Mamy już swój kościół, nowy nie jest potrzebny - dodaje.

Do momentu wybudowania nowej świątyni nowa parafia będzie korzystać z kościoła Świętej Trójcy. - Tym samym stara parafia straci dużą część wiernych, ale także, co za tym idzie, środków przeznaczonych na jej utrzymanie, również tych pochodzących ze składek - tłumaczy.

Inny problem, na który zwraca uwagę kobieta to automatyczne przepisanie wiernych z jednej parafii do drugiej. - Nie dano nam możliwości wyboru! Jeśli ktoś z nas chce pozostać w dotychczasowej parafii oficjalnie, a co za tym idzie mieć np. możliwość przygotowania w niej swojego dziecka do I Komunii Świętej, czy bierzmowania, nie może. (...) Żyjemy w wolnym kraju, więc sądziłam, że mamy prawo do samodzielnych wyborów - kończy.

Chcieliśmy zapytać o konieczność powstania nowej parafii Kurię Metropolitalną w Poznaniu. - O nową parafię proszę pytać jej proboszcza. To on jest za nią odpowiedzialny - powiedział nam ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii. Choć początkowo nie mogliśmy się skontaktować z ks. Rogalskim (pracuje w szkole) ostatecznie się to udało. - Bardzo cieszy mnie to, że mieszkańcy Dębca są tak związani z kościołem, że potrafią w obronie parafii powiadomić media - mówi ks. Rogalski, proboszcz nowej parafii. - Nowy kościół ma powstać przy ulicy Orzechowej. To, kiedy rozpocznie się budowa zależy od tego kiedy uzyskamy wszelkie pozwolenia - dodaje. - Chcemy to zrobić możliwie szybko, tak by wszyscy byli zadowoleni.

Piotr Chudziński, poznański teolog wyjaśnia, że parafia Świętej Trójcy na Dębcu była jedną z największych w Poznaniu. - Należało do niej około 20 tysięcy parafian i uważam, że podział był tutaj niezbędny - mówi. - Trudno, by księża mieli tu bezpośredni kontakt z wiernymi, skoro w niedzielę muszą odprawiać kilkanaście mszy w formie "maratonu" - dodaje. - Im parafia jest mniejsza, tym lepiej. Bycie anonimowym jest wadą, a w dużej parafii wierni są właśnie anonimowi.

Chudziński podkreśla, że przy każdym podziale parafii zdarzają się protesty. - To oczywiste, bo przecież przez lata przyzwyczajamy się do naszej świątyni, do proboszcza. Coś nowego to zawsze coś innego i nie wszystkim musi się to podobać. Ale budowa nowego kościoła może zjednoczyć ludzi i sprawić, że ten kościół stanie się naszym kościołem - zaznacza. Wtóruje mu ks. Rogalski. - Muszę przekonać do siebie ludzi i wierzę, że tak się stanie.

Konieczność budowy nowych kościołów w mieście Chudziński podsumowuje krótko. - Argumenty za budową nowego kościoła są dwa. Zbyt duża liczba wiernych lub zbyt duża odległość do najbliższej świątyni - kończy.

Według badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w 2012 roku w diecezji poznańskiej do kościoła uczęszczało 41,7% wiernych z danej parafii. 18,3% wszystkich zobowiązanych przyjmowało natomiast Komunię Świętą. Poznań znajduje się tym samym nieco ponad polską średnią, która wynosi odpowiednio 40% i 16,2%. W stosunku do pierwszego badania (odbyło się w 1980 roku) zanotowano 11-procentowy spadek liczby wiernych uczęszczających do kościoła oraz 9-procentowy wzrost liczby wiernych przyjmujących Komunię Świętą.

Czy, Twoim zdaniem, należy w Poznaniu budować więcej kościołów?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro