Polityczne manewry przed wyborami
Platforma Obywatelska będzie się targować z prezydentem Poznania. Chce namówić Ryszarda Grobelnego, by poparł w wyborach prezydenckich kandydata PO, a sam zajął inne miejsce na scenie politycznej.
Od wczoraj wielkopolskie struktury Platformy Obywatelskiej mają nowego - starego szefa. Został nim ponownie Rafał Grupiński. Wybór szefa regionalnych struktur ma wpływ na to, kto z ramienia tej partii będzie za rok walczył o stanowisko prezydenta Poznania. Kontrkandydatem Grupińskiego był wczoraj Waldy Dzikowski. Jego stronnicy chcieli, by Poznaniem dalej rządził Ryszard Grobelny - Tu nie ma co ukrywać, że Pan poseł Dzikowski jest za ściślejszym porozumieniem z prezydentem Grobelnym - mówi Jan Filip Libicki, senator PO.
Działacze Platformy Obywatelskiej, którzy głosowali w niedzielę na Rafała Grupińskiego, plan na wybory prezydenta Poznania mają już przygotowany - Najlepiej by było, gdybyśmy wspólnie wystawili jednego kandydata PO, a Ryszard Grobelny zająłby godne miejsce w życiu politycznym - mówi Marek Sternalski, radny PO. Na razie nikt nie chce zdradzać, co PO zaproponuje Grobelnemu w zamian za ewentualną rezygnację ze startu w wyborach prezydenckich.
Wśród kandydatów PO na prezydenta Poznania najczęściej padają trzy nazwiska - przewodniczącego rady miasta Grzegorza Ganowicza, europosła Filipa Kaczmarka i przewodniczącego komisji rewitalizacji w radzie Miasta radnego Mariusza Wiśniewskiego.
Decyzję podjęto już w poznańskich strukturach SLD. Kandydatem na prezydenta Poznania będzie radny Tomasz Lewandowski. Trzech potencjalnych kandydatów przedstawili też działacze PiS. Są to poseł z Poznania Tadeusz Dziuba, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Zbigniew Czerwiński oraz radny Szymon Szynkowski vel Sęk.
Wybory samorządowe odbędą się jesienią 2014 roku.
Najpopularniejsze komentarze