Szczątki tankietki TKS trafiły do pancernych magików
Kolejny eksponat trafił w ostatnich dniach do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. W ręce pancernych magików trafił szczątki tankietki TKS, którą wydobyto w sierpniu tego roku w okolicy miejscowości Mokra.
Poznańscy pancerniacy są znani w całym kraju jako pancerni magicy, a słyną z akcji pozyskiwania i remontowania nowych eksponatów. Do najbardziej spektakularnych akcji należało wydobycie i remont pojazdu Sd.Kfz 6, który dziś jest dumą Muzeum Broni Pancernej. Poznańskie muzeum miało też swój udział w sprowadzeniu z Afganistanu najstarszego polskiego czołgu Renault FT17, który ostatecznie trafił do Warszawy.
Pozyskiwanie eksponatów możliwe jest dzięki współpracy z różnymi podmiotami, a najnowszy nabytek trafił dzięki fundacji "Było... nie minęło". Tym razem do muzeum trafiła tankietka TKS - W Polsce mamy już kilka tankietek, ale prawie wszystkie zostały sprowadzone zza granicy i wrześniowa historia wojenna żadnej z nich nie jest znana. W przypadku znaleziska spod Mokrej już na dzień dzisiejszy wiemy dość dużo o losach pojazdu, a badania historyków dopiero się rozpoczęły - informuje Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej. Tankietka należał do 21. Dywizjonu Pancernego dowodzonego przez majora Stanisława Glińskiego i brała udział w bitwie pod Mokrą, a w trakcie odwrotu ugrzęzła w starorzeczu rzeczki Kocinka. Na jej szczątki trafili robotnicy budujący w sierpniu drogę w okolicy Mokrej.
Szczątki zostały zabezpieczone przez pracowników firmy, a za pośrednictwem Adama Sikorskiego z fundacji "Było... nie minęło" trafiły do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej.