Reklama
Reklama

Jak wyglądał Poznań Główny w latach 70-tych?

Hol dworca | fot. Stanisław Wiktor / CYRYL

Od maja 2012 roku poznaniacy mogą korzystać z nowego dworca PKP. Losy starego obiektu, w którym sukcesywnie likwidowane są kolejne kasy, nie są jeszcze znane. Jak wyglądał Poznań Główny w latach 70-tych? CYRYL właśnie opublikował zdjęcia z tego okresu.

Na przełomie czerwca i lipca zaczęło działać Cyfrowe Repozytorium Lokalne (CYRYL) prowadzone przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Dzięki tej stronie internetowej w jednym miejscu zbierane są kolekcje zdjęć i materiały związane z Poznaniem. Na naszym portalu pokazywaliśmy już część zbiorów CYRYL-a - m.in. TUTAJ.

Tym razem CYRYL zaprezentował zdjęcia z dworcem PKP w roli głównej. Są to zdjęcia z lat 70-tych autorstwa Stanisława Wiktora. - W 2014 roku budynek najważniejszego poznańskiego dworca będzie miał 140 lat. Jeżeli dotrwa. Pod koniec października 2013 roku kolejarze postanowili go zamknąć, a jego dalsze losy nie są znane. Jego budowę rozpoczęto w 1874 roku, a ukończono pięć lat później. Na początku oblicowano go czerwoną cegłą, okna zakończono łukami, a wejście główne poprzedzono arkadową loggią. Z zewnątrz był podobny do Dworca Poczdamskiego w Berlinie - czytamy na CYRYL-u.

- W czasie II wojny światowej dworzec został zbombardowany. Jego odbudowa w latach 1946-49 całkowicie zmieniła jego elewację frontową. Okna zmieniono na prostokątne i je powiększono, a w miejscu loggi zamontowano daszek. Kolejna przebudowa nastąpiła w latach 60. XX wieku i objęła wnętrze dworca. Zainstalowano wtedy podwieszany sufit zwmontowanymi jarzeniówkami, hol itunel wyłożono płytami marmurowymi, aprzede wszystkim wyburzono część pomieszczeń, dzięki czemu uzyskano przestronne wnętrze holu. Wnastępnej dekadzie zamurowano okna od frontu, acałą elewację budynku obłożono płytami granitowymi, naprzemian poziomymi pasami płyt jasnych iciemnych. Taki dworzec widać na fotografiach zlat 70. XX wieku wykonanych przez Stanisława Wiktora itaki pamięta duża część poznaniaków. W1992 roku płyty zaczęły odpadać, więc je zdemontowano ibudynek otynkowano na szaro - przypominają pracownicy CYRYL-a.

Zobacz jak wyglądał Poznań Główny w latach 70-tych i jak wygląda w 2013 roku.

Zobacz także nieznane zakamarki dworca:

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na drogach może być ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem
4℃
-3℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
12.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro