Reklama
Reklama

Poznań w 1975: nowoczesna Kaponiera, port i wiele więcej!

Port rzeczny | fot. Stanisław Wiktor / CYRYL

Na przełomie czerwca i lipca zaczęło działać Cyfrowe Repozytorium Lokalne (CYRYL) prowadzone przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Dzięki tej stronie internetowej w jednym miejscu zbierane są kolekcje zdjęć i materiały związane z Poznaniem. Zobacz jak w latach 70-tych wyglądały Kaponiera, pętla na Górczynie czy port rzeczny.

Już na początku lipca pokazywaliśmy kilka zdjęć z bogatego zasobu CYRYL-a. Materiały umieszczone na portalu to nie tylko zdjęcia Poznania sprzed lat, ale też dokumenty i plakaty związane z naszym miastem. Projekt pojawił się w roku 2010, ale w 2012 roku otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz archiwizowane są nie tylko materiały Wydawnictwa Miejskiego Posnania, ale też partnerów, którzy przekazują do digitalizacji np. swoje zdjęcia.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Dzięki temu na CYRYL-u można oglądać mnóstwo zdjęć autorstwa Stanisława Wiktora, który przyszedł do redakcji "Kroniki Miasta Poznania" z niezwykłym podarunkiem - czarną walizką wypełnioną po brzegi uporządkowanymi negatywami. Obecnie w zbiorach umieszczono tylko część fotografii wykonanych przez Wiktora. Kolejne wciąż są w przygotowaniu.

Co ciekawe, CYRYL mimo swojego młodego "wieku" jeszcze w tym roku zmieni swoje oblicze. Zostanie udoskonalony dzięki pieniądzom przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pojawiać się tutaj będą kolejne zdjęcia, plakaty, a także pierwsze filmy - z czasów wojny i przedstawienia teatralne.

Zachęcamy do odwiedzenia CYRYL-a. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zobacz jak w 1975 roku wyglądały m.in. przejście podziemne pod rondem Kaponiera, hala dworca głównego PKP, port rzeczny na Warcie, Okrąglak. Zobacz też jak budowano poznańskie hotele - Novotel nad Maltą i obiekt na placu Andersa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
22.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro