Reklama
Reklama

Poznań: jesienią kwitną... kasztanowce

fot. Nishio Poznań
fot. Nishio Poznań

Choć kwitnące kasztanowce zwiastują rozpoczynający się w maju sezon maturalny, niektóre drzewa rosnące w Poznaniu kwitną również w październiku. - Na pewno nie jest to normalne - mówi Lesław Rachwał, dendrolog.

Przy ulicy Żydowskiej w Poznaniu kwitnie kasztanowiec. Choć drzewa straciło już wszystkie liście z poprzedniego sezonu, zaczęły się na nim pojawiać zupełnie nowe listki i kwiaty. - Nie jest to normalne - mówi Lesław Rachwał, dendrolog z Instytutu Dendrologii PAN.

Kasztanowce kwitną nie tylko ze względu na wysoką temperaturę, ale przede wszystkim przez zaburzenia procesu żywieniowego rośliny. - Kwitnące kasztanowce można zobaczyć przede wszystkim w miejscach mocno zaasfaltowanych, gdzie do gleby nie dostaje się wystarczająco dużo powietrza - tłumaczy Rachwał. - To między innymi okolice skrzyżowań. Są to miejsca niekorzystne do wzrostu roślin.

Według Rachwała kwitnące obecnie kasztanowce nie są dobrym znakiem. - Nie wróży to dobrze dla tych roślin. Mają zaburzony cały cykl. Choć zgubiły liście, teraz pojawiają się nowe, a mrozy coraz bliżej - zaznacza.

Inne kasztanowce, rosnące np. w parkach czy w ogrodzie botanicznym, obecnie nie kwitną. Oznacza to, że mają odpowiednie warunki do wzrostu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
19.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro