Reklama
Reklama

Niedzielny spacer śladami Cytadeli Tumskiej

fot. Przemysław Maćkowiak
fot. Przemysław Maćkowiak

Umocnienia Ostrowa Tumskiego były jednymi z najważniejszych elementów dziewiętnastowiecznej twierdzy poligonalnej. Dziś o istnieniu twierdzy świadczą jedynie nieliczne pozostałości, a na spacer ich śladami zaprasza Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia.

Twierdza poligonalna została wybudowana w latach 1828-1869, a w jej ramach na Ostrowie Tumskim powstał między innymi Kawalier Katedralny, Śluza Katedralna oraz Luneta Katedralna - W trakcie spaceru będzie można zwiedzić zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej, która była jedną z pierwszych budowli hydrotechnicznych twierdzy. Zobaczymy też relikty Wielkiej Śluzy na Warcie oraz ślady Fortu Radziwiłła na Zagórzu, który przez poznaniaków nazywany był Czerwoną Krową - zachęca Przemysław Maćkowiak z Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Spacer rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11 przy Moście Jordana na Ostrowie Tumskim.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
65.23 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro