Reklama
Reklama

Niewidome dzieci grają w tenisa stołowego

W ośrodku dla dzieci niewidomych w Owińskach rozpoczęły się Pierwsze Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym. To gra stworzona z myślą o dzieciach niewidomych i słabowidzących.

W piątek rozpoczęły się eliminacje do Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym Dźwiękowym. W sobotę odbędzie się finał. Na zawody przyjechało trzydziestu zawodników z kilku polskich miast. Zawodnicy to osoby niewidome i słabowidzące. Pomysłodawcą tej dyscypliny jest pracownik ośrodka dla dzieci niewidomych w Owińskach. Ta gra przyjęła się z ogromnym entuzjazmem. Nie używa się siatki, nie używa się paletek. W czasie gry musi być zupełna cisza. Zawodnicy na oczy zakładają zaciemnione gogle, wtedy są równe szanse dla jednego i drugiego zawodnika - tłumaczy Leszek Szmaj, organizator zawodów i twórca dyscypliny.

Jest to dobre przygotowanie tych dzieci do dorosłego życia, ponieważ w czasie, gdy następują momenty, kiedy zawodnicy muszą podjąć jakieś decyzje - dodaje Szmaj.

Zawody są również swego rodzaju terapią. Daje im to poczucie, że mogą dorównać pełnosprawnym, a czasami pełnosprawni nie dorównują im, więc myślę, że to doskonale doświadczenie i zdecydowanie warto to robić - mówi Maria Tomaszewska, dyrektor ośrodka w Owińskach.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro