Reklama

Wizje Poznania: spotkania na dachach wieżowców Alfa i kościół przy Półwiejskiej

Kościół Trzech Krzyży przy Półwiejskiej | fot. Tomasz Łyjak/ ulepszpoznan.pl
Kościół Trzech Krzyży przy Półwiejskiej | fot. Tomasz Łyjak/ ulepszpoznan.pl

Pomysłodawcy blogu Ulepsz Poznań w 2012 roku rozpoczęli akcję "Uwolnij dyplom". Zachęcają absolwentów architektury i urbanistyki do prezentowania swoich dyplomowych projektów. Ograniczenie jest jedno - projekt musi dotyczyć Poznania. Co proponują "wizjonerzy"?

Akcja ruszyła we wrześniu 2012 i spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony absolwentów. - To młodzi ludzie, którzy mają znakomite pomysły na Poznań. Często dyplomowe projekty lądują po prostu w szufladzie. Nasz akcja pozwala pokazać światu, jakie zmiany można wprowadzić w naszym mieście, a przy tym jest pewną reklamą dla tych osób - wyjaśniał w ubiegłym roku Paweł Głogowski, pomysłodawca bloga Ulepsz Poznań.

Ulepsz Poznań zaznacza, że w akcji nie chodzi o to, by projekty zaproponowane przez absolwentów architektury i urbanistyki realizować, bo jasne jest, że wiąże się to z gigantycznymi kosztami. Celem samym w sobie jest pokazanie ludziom pewnych idei. Jakie wizje Poznania mają młodzi ludzie zajmujący się architekturą i urbanistyką? Odważne.

Agnieszka Michalska, absolwentka Politechniki Poznańskiej proponuje stworzenie Centrum Kultury na Wzgórzu Św. Wojciecha, na rogu Działowej i Solnej. - Wygląd elewacji w głównej mierze określają dwa kolory - szary i rdzawy. Beton architektoniczny został użyty jako tło dla otaczającej go przyrody oraz zabytkowego sąsiedztwa. Dla kontrastu z betonową okładziną zastosowano stal kortenową. Użycie tego materiału odnosi się do historii i ma przywołać "genius locci" tego miejsca. Stal korten zastosowana została w dwojaki sposób - na elewacji wschodniej i południowej jako rozciągnięta siatka cięto - ciągniona oraz w postaci okładziny przy wejściach do budynku. Połączenie szarości betonu z barwą kortenu, nie zdominuje zastanego krajobrazu, a sprawi, że architektura obiektu w historycznym miejscu będzie odczytywano jako nowatorska i współczesna - czytamy w opisie projektu.

Tomasz Łyjak, również po architekturze, przedstawia wizje Kościoła Trzech Krzyży z budynkiem parafialnym, który miałby powstać między ulicami Półwiejską i Krysiewicza, a więc w ścisłym centrum miasta. - Ideą, elementem charakterystycznym dla całego założenia jest trójkąt, który może być interpretowany na wiele sposobów. Symbolizuje on Boga, Trójcę Świętą, a w tym przypadku także trzy krzyże. Podążając tą myślą, a także biorąc pod uwagę kształt działki, zinterpretowano tą figurę na różnych płaszczyznach - pisze o projekcie autor.

Ciekawą wizję teatru pod chmurką ma Agata Szturmińska. Proponuje rozbudowę, przebudowę i nadbudowę Malarni Teatru Polskiego. Wśród pomysłów jest m.in. stworzenie sali prób pod dziedzińcem teatralnym, niewielki hotel i właśnie teatr pod chmurką. Miałby powstać na budynku Malarni. - Zaprojektowana forma tworzy ciekawe tło do letnich spektakli domykając kompozycje zabudowy, jednocześnie nie rywalizując z głównym gmachem teatru. Nowa, niezależna, multifunkcjonalna przestrzeń audytoryjna pozwoliłaby ożywić zapomniane dotąd otoczenie teatru latem, kiedy to jest on zwykle zamknięty oraz stworzyć zaplecze do działań kulturalnych dla dzieci spędzających wakacje w mieście - wyjaśnia autorka.

Zofia Krzykawska prezentuje natomiast koncepcję zagospodarowania dachów wieżowców Alfa przy Świętym Marcinie. - Ideą przyświecającą mojej pracy było zaadaptowanie dachów budynków jako przestrzeni użyteczności publicznej. Jest to zgodne z obecnymi trendami ochrony środowiska i zrównoważonego gospodarowania zasobami, którymi dysponujemy. To stworzenie miejsca przyjaznego dla ludzi, swoistej enklawy, centrum odpoczynku i spotkań towarzyskich, a także obcowania z przyrodą, miejsca dostępnego nie tylko dla pracowników biurowców, którzy przerwy w pracy mogą spędzić w otoczeniu zieleni, ale także, a może przede wszystkim dla mieszkańców. Lokatorzy większości budynków w mieście nie mają prawa wstępu na dach, który najczęściej pokryto blachą lub smołą - tłumaczy.

Jeśli chcesz, by Twój projekt znalazł się na blogu Ulepsz Poznań - wyślij go na adres [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
51.00 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro