ZTM: możesz zostać kontrolerem biletów
Jeszcze w tym roku w poznańskich autobusach i tramwajach rozpocznie pracę 40 nowych kontrolerów biletów. Tym samym kontrole będą mogły się odbywać nawet w co 10 pojeździe komunikacji miejskiej. Wciąż trwa rekrutacja.
Kilka tygodni minie zanim do autobusów i tramwajów wejdą nowi kontrolerzy biletów. Kiedy jednak do pracujących 30 osób dołączy dodatkowych 40 jazda bez biletu znacznie częściej niż obecnie będzie się kończyć mandatem. - Kandydaci do pracy zgłaszają się na konkurs rozpisany przez firmę, z którą my podpisaliśmy umowę - wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.
70 kontrolerów będzie mogło przeprowadzić kontrolę w co 10 pojeździe komunikacji miejskiej. Jakie oczekiwania wobec pracowników mają poznaniacy? - Jak będzie sympatyczny to już wystarczy - mówi poznanianka. - Grzeczny, uprzejmy przede wszystkim, miły - dodają inni. - Miałam raczej miły kontakt z kontrolerami. Myślę, że problem zaczyna się, gdy ktoś nie ma biletu - dodaje młoda poznanianka. A problem jest spory - opłata dodatkowa (popularnie zwana mandatem) za jazdę bez biletu to nawet 280 złotych.
Według psychologów idealny kontroler biletów powinien być nie tylko grzeczny. - Wskazany jest wysoki poziom umiejętności komunikacyjnych - mówi Natasza Chmielewska, psycholog. - I z racji tego, że kontroler jest często narażony na dużo sytuacji stresowych, ważne jest by umiał sobie z nimi skutecznie poradzić - dodaje.
Przyszli kontrolerzy przechodzą więc szkolenia. - Przygotowywane są tak zwane scenki sytuacyjne, w których oni mogą się w przyszłości znaleźć - wyjaśnia Trzebiatowski. Dodatkowo kontrolerzy muszą posiadać dokładną wiedzę na temat przebiegu linii komunikacyjnych, cennika i regulaminu przewozów.
Najpopularniejsze komentarze