Piwo Grodziskie powróci na rynek
Piwo Grodziskie nazywane jest przez piwnych pasjonatów piwowarskim skarbem Polski. Niestety na początku lat dziewięćdziesiątych browar w Grodzisku Wielkopolskim został zamknięty, a piwo Grodziskie zniknęło z rynku. O wznowieniu jego produkcji mówi się od lat, ale póki co planów nie udało się zrealizować. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce się to zmieni. Budynki dawnego browaru kupił Browar Fortuna, który zapowiada, że w 2014 roku pierwsze butelki piwa Grodziskiego trafią do sklepów.
Najstarsze potwierdzone informacje o piwie warzonym w Grodzisku sięgają 1301 roku, a na skalę przemysłową warzono piwo w tym mieście od szesnastego wieku. Piwo Grodziskie to piwo pszeniczne, warzone na słodzie dymionym dymem z drewna bukowego, a chmielone wielkopolskimi odmianami chmielu. Cechą charakterystyczną piwa była niewielka zawartość alkoholu. Piwo to było popularne w całej Polsce, a na początku XIX wieku Jędrzej Kitowicz pisał, że szlachcic nie posiadający owego trunku w domu, uchodzi za mizeraka lub kutwę. W niektórych okresach piwo było eksportowane do wielu krajów świata.
Historia piwa Grodziskiego zakończyła się w 1993 roku, kiedy Browary Wielkopolskie podjęły decyzję o zamknięciu browaru w Grodzisku. Przez kolejne lata piwo to żyło w pamięci piwnych pasjonatów, a co jakiś czas pojawiały się informacje o planach wznowienia produkcji Grodziskiego. Do tej pory nie udało się wznowić produkcji piwa w Grodzisku Wielkopolskim, ale warto wspomnieć o piwowarstwie domowym, które uratowało piwo Grodziskie od zapomnienia. Od 2006 roku w Grodzisku Wielkopolskim organizowany jest konkurs "Prawie jak Grodzisz", w którym jury złożone z byłych pracowników grodziskiego browaru, wybiera najlepsze piwo uwarzone przez piwowarów domowych. Piwo w stylu grodziskim jest też warzone w browarze kontraktowym Pinta, a także Browarze Artezan, który swoją siedzibę ma w pobliżu... Grodziska Mazowieckiego. Z legendarnym wielkopolskim piwem mierzą się też browary zagraniczne. Próbę uwarzenia grodziskiego podjęli między innymi Czesi z browaru Kocour, Włosi z browaru Birra Amiata oraz Holendrzy z browaru Jopen.
W ostatnich latach o reaktywacji piwa Grodziskiego zrobiło się głośno dzięki Browarowi Fortuna z Miłosławia. Browar ten jakiś czas temu odkupił od miasta budynki dawnego browaru i zapowiadał, że wznowi produkcję Grodziskiego. W niedzielę Radio Merkury poinformowało, że Browar Fortuna dysponuje oryginalna recepturą i drożdżami potrzebnymi do uwarzenia Grodziskiego - Drożdże były przechowywane w warunkach laboratoryjnych, tak by były zdrowe, jeśli chodzi o recepturę mieliśmy kontakt z synem piwowara, który zaraz po wojnie uruchamiał w Grodzisku browar i okazało się że w domu zachowały się zapiski taty na ten temat - powiedział w rozmowie z Radiem Merkury Krzysztof Panek, prezes Browaru Fortuna. Piwo powinno pojawić się w sklepach w połowie 2014 roku.
Najpopularniejsze komentarze