Reklama
Reklama

Do Muzeum Broni Pancernej dotarły dwa kolejne pojazdy od Norwegów

fot. Muzeum Broni Pancernej
fot. Muzeum Broni Pancernej

Rano pisaliśmy o dotarciu do Poznania pierwszego z trzech pojazdów pancernych podarowanych przez Norwegów naszemu Muzeum Broni Pancernej. Był to czołg średni Pz.Kpfw III. W czwartek dołączyły do niego czołg M47 Patton i wóz zabezpieczenia technicznego M88.

Nowe eksponaty, które już trafiły do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu znalazły się tutaj dzięki rządowi Norwegii i Wojskowemu Muzeum Sił Zbrojnych Norwegii. Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw III przywieziono do naszego miasta już w środę, o czym piszemy TUTAJ.

W czwartek dołączyły do niego dwa kolejne pojazdy pancerne - czołg M47 Patton i wóz zabezpieczenia technicznego M88. - M47 to amerykański czołg podstawowy, budowany w pośpiechu na potrzeby wojny koreańskiej (w której nie zdążył wziąć udziału). Pośpiech sprawił, że była to konstrukcja niezbyt udana, dlatego armia amerykańska dość szybko pozbyła się czołgów M47, przekazując je za darmo sojusznikom lub sprzedając armiom innych państw - wyjaśnia Maciej Boruń z Muzeum Broni Pancernej. - Był produkowany w latach 1951-1953. Nasz egzemplarz trafił do armii norweskiej w latach pięćdziesiątych i był używany do wczesnych lat osiemdziesiątych - dodaje. Nie wiadomo jeszcze w jakim stanie jest maszyna. Musi obecnie przejść przegląd.

Drugi eksponat - wóz M88 to jeden z największych wozów zabezpieczenia technicznego na świecie. - Jest podstawowym WZT wielu armii w tym armii amerykańskiej. Podstawowym zadaniem M88 jest naprawa i ściąganie uszkodzonych czołgów z pola bitwy, a także wydobywanie unieruchomionych czy zatopionych pojazdów. Udźwig wyciągarki to 70 ton!! Nasz egzemplarz został wyprodukowany w 1980 roku i jest w doskonałej kondycji. Dziś samodzielnie zjechał z zestawu niskopodwoziowego i manewrował na placu apelowym CSWLąd. Z pewnością zostanie utrzymany w stanie jezdnym - zapewnia Boruń.

Każdy będzie mógł zobaczyć "nowe" maszyny na własne oczy podczas Święta Patrona Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, które odbywać się będzie 27 września w godzinach 13.00-15.00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro