Reklama
Reklama

Pierwszy pancerny pojazd od Norwegów już w Poznaniu

fot. Muzeum Broni Pancernej

W środę pisaliśmy o nowych eksponatach, które w najbliższym czasie pojawią się w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu dzięki rządowi Norwegii i Wojskowemu Muzeum Sił Zbrojnych Norwegii. Pierwszy z pojazdów wieczorem dotarł do naszego miasta. To czołg średni Pz.Kpfw III.

W ramach podarunku od Norwegów do Poznania trafią trzy pojazdy pancerne - niemiecki czołg średni Pz.Kpfw III, amerykański czołg M-47 Patton oraz wóz zaplecza technicznego na podwoziu Pattona M-88. Pierwszy z nich dotarł do naszego miasta już w środę wieczorem.

- Jest to pojazd z bardzo ciekawą historią - przyznaje Maciej Boruń z Muzeum Broni Pancernej. - Wyprodukowany w 1940 roku, był jednym z 308 pojazdów typu H ( Pz.Kpfw III Ausf.H z działem 5 cm KwK 38 L/42 ). Z czasem 5 centymetrowe działo przestało spełniać wymagania frontu i wczesne typy Pz.Kpfw III zaczęto wycofywać z frontu. Zostały zastąpione długolufowymi Pz.Kpfw IV, Panterami i Tygrysami - tłumaczy. - Po zakończeniu produkcji czołgu Pz.Kpfw III w sierpniu 1943 roku, rozpoczęto przebudowę czołgów wcześniejszych typów do ostatecznego typu N ( Pz.Kpfw III Ausf.N z działem 7,5 cm KwK 37 L/24 ). Ogółem przezbrojono 68 czołgów.

Po perypetiach czołg (wraz z innymi czołgami tego typu) został przerobiony na nieruchomy schron, magazyn na lotnisku w Bardufoss. - Wylane zostało na nie kilkadziesiąt ton betonu. Stały zapomniane do 2006, kiedy to odkryto, że pod grubą warstwą betonu są czołgi - dodaje.

Stan pojazdu pozostawia wiele do życzenia. - Ma bardzo dużo braków (brak silnika, skrzyni biegów, wyposażenia wewnętrznego, brak kół i gąsienic), ale to co się zachowało jest w dość dobrym stanie. Pierwszym etapem remontu będzie odbudowa układu jezdnego i właśnie te części są najbardziej teraz przez nas pożądane.

Boruń apeluje do miłośników militariów o pomoc w zdobyciu niezbędnych części. - Bardzo prosimy o kontakt wszystkich, którzy posiadają części/podzespoły/elementy czołgu Pz.Kpfw III lub działa StuG III - kończy.

Dwa pozostałe eksponaty podarowane przez Norwegów muzeum trafią do Poznania w czwartek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro